Evde günlük ayak bakımı nasıl yapılır

Evde günlük ayak bakımı nasıl yapılır

Düzenli bir şekilde pedikür yaptırmak ayaklarınızı şımartmanın en kolay yolu ancak evde de takip edebileceğiniz doğal bakım ritüellerini uygulayabilirsiniz.

‘Akılsız başın cezasını ayaklar çeker’ diye boşuna demiyorlar! Bütün gün vücudun yükünü onlar taşıyor. Peki siz sağlıklı ayaklar için ne yapıyorsunuz? Cevabınız sadece manikür ise yanılıyorsunuz. Çünkü pedikür sadece temiz ve şık görünmesi için yaptırılıyor.

Peki günlük bakım olarak ne yapabilirsiniz…

Rahat tabanlı ve parmaklarınızın içinde sıkışmadığı bir ayakkabı seçin. Hergün topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Ayaklarınızı hergün yıkamalısınız. Yıkarken bir süre ılık suda bekletin ve sonra fırçalayarak ölü hücrelerin atılmasını sağlayın. Kuruladıktan sonra ayaklarınızın kabul ettiği miktarda nemlendirici krem sürün. Krem sürdükten sonra çorap giyerseniz, nemi tüm gece ayağınızda tutmuş olursunuz.

ayak bakımıEğer nasır probleminiz varsa ayak pedleri ve nasır merhemleri kullanabilirsiniz. Koku yapmaması için ayağınızı terletmeyecek, %100 pamuklu çoraplar seçin. Pudra, sprey ya da ayakkabı tabanlığı şeklinde üretilmiş ürünler de kokuya engel olur. Çoraplarınızı her gün değiştirmeye özen gösterin.

Evde neler yapabilirsiniz

1- Ayaklarınızı 10 dakika boyunca tuzlu ılık suda bekletin. Çıkardıktan sonra kuru bir fırça ile ayaklarınızı “özellikle parmak aralarınızı” fırçalayın. Bu kan dolaşımını arttırarak ayaklarınızı dinlendirmenin en kolay yoludur.

2- Kan dolaşımını artırmanın diğer bir yolu da sıcak ve soğuk uygulamadır. Bir sıcak su, bir soğuk su kabı hazırlayın. Ayaklarınızı sırayla bir kaptan diğerine geçirin. Bunu 20 dakika boyunca uygulayın.

3- Çatlayan topuklarınız iyileştirmek için vazeline birkaç damla limon suyu ekleyerek karıştırın ve topuklarınıza sürün.

4- Banyodan çıkmadan topuklarınıza ponza taşı uygulayın ve her banyodan sonra mutlaka nemlendirici sürün.

5- Ayaklarınıza sık sık badem yağıyla masaj yapın.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık