Gemi Seyahatinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Gemi Seyahatinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Gemi seyahati ya da bilinen diğer adı ile ‘’cruise’’ son zamanlarda turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Mükemmel bir tatil olanağı sunan gemi seyahatlerini cazip kılan faktörler, hemen hemen her gün bir şehir görme fırsatı, bavul, eşya toplama derdinin olmaması, çeşitli seviyelerde olsalar da genelde otel lüksüne sahip olan gemilerde yaşama, denizi, dünyayı tecrübe etme olanakları sunmasıdır. Yunanistan’dan İtalya’ya, İtalya’dan Norveç fiyortlarına kadar her yeri görme lüksüne, gemi seyahatleri ile sahip olabilirsiniz.

Peki gemi seyahati yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Temel kurallar olarak, her geminin kapasitesi farklı olduğu için en az 2.5-3 saat öncesinden pasaport, bagaj ve diğer kontroller için geminin kontrol noktasında olunmalıdır.

Valizleriniz alındıktan sonra, kabininize 2-10 saat arasında ulaştırılacaktır, yapmanız gereken size verilen hususi kartları dikkatle korumanızdır. Zira gemi içerisindeki alışverişler, işlemler genelde bu kartlar ya da bileklikler üzerinden yapılmaktadır.

Bunun dışında başlıklar halinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

ROTA SEÇİMİ

Genellikle 8-13 gün arasında süren gemi turlarında, uğranacak liman seçimini, rotayı iyi seçmelisiniz. Bazı noktalara gemi yalnızca uğramakta bazılarında ise 2 güne kadar kalmaktadır.

KEŞFE ÇIKIN

Pasaport ve bagaj işlemleri için erken giderek, ön sıralardan gemiye giriş yapabilirsiniz. Ardından devasa yüzen otelinizi en ince ayrıntısına kadar tanıyabilir, acil durumlarda yapılması gerekenleri, nasıl davranılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

KABİN SEÇİMİ

Ne tür bir kabin istediğinizi dikkatli seçin. Gemiler adeta yüzen otellerdir. 5 yıldızlı bir hizmet, konforlu yataklar, banyo hizmetleri mi istiyorsunuz yoksa iyi sayılan, 3 yıldızlı bir hizmet mi bekliyorsunuz? Ya da modern bir dekor, temiz yapılar mı, geleneksel bir dekor mu istiyorsunuz? Tüm bu soruların cevabı kabin-hizmet seçiminde yatmaktadır. Bunun dışında manzaralı, balkonlu kabinler de ekstra ücretle hizmete açıktır. Orta ve makine dairesine yakın kabinler ise kısmen daha ucuzdur.

EKSTRA HARCAMALAR

Genellikle gemi girişinde pasaport ve kredi kartı şirket tarafından alınır, harcamalarınıza göre seyahat sonunda size fatura ile iade edilir. Gemide birçok şey pakete dair olsa da, oldukça geniş yelpazede ürün ve hizmet de paketlere dahil değildir, kötü bir tatil hatırlamak istemiyorsanız, harcamalarınıza dikkat etmelisiniz.

PROGRAMLAR VE ÜCRETSİZ SERVİSLER

Birçok şirket, programlarını günlük olarak çıkarmaktadır. Örneğin, bir akşam Latin gecesi, bir diğer akşam Formal Night düzenlenebilir, ayrıca yatağa kahvaltı servisi, açık büfe ikramlar, ara ögünler gibi hizmetler isteğe göre ücretsiz olarak düzenlenmektedir. Ayrıca günlük kıyafetlerin yanında, takım, gece elbisesi gibi giysiler de getirilmelidir.

BİREYSEL GEZME

Şirketler varılacak ülkelerdeki gezme programlarını paket halinde satmaktadırlar ancak fiyatlar oldukça pahalıdır. Bunun yerine internet rezervasyonlarını, güncel ilanları takip ederek, yerlilerle anlaşarak siz de kendi turunuzu kendiniz oluşturabilir, daha önce tecrübe edilmemiş şekilde, bir programa bağlı olmadan yaşayabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık