Geniz eti büyümesi nedenleri,Geniz eti büyümesi nasıl engellenir

nedenleri

Geniz eti büyümesi,,,,,,,,,

Çocukların Gelişimini etkileyen sıkıntılar arasında geniz eti büyümesi önemli yer tutuyor. Kreş ve okulda hastalıkların hızlı yayılması ve tekrarlayan enfeksiyonlar problemin en önemli nedenleri

Geniz eti, burun ve boğazarası boşlukta yer alan,vücudu hastalıklardan koruyucu antikorları üreten böylece mikrop ve virüslerin bedene girişini önleyen bir doku.

5-6 YAŞA KADAR BÜYÜR

Üzüm salkımına benzeyen geniz eti, bazı çocuklarda enfeksiyona bağlı büyüdüğünden alınması gerekebilir. Bu doku, 5 ila 6 yaşına kadar büyüme eğilimi gösterir, sonrasında geriler. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Osman Yazıcılar, geniz etinin genetik yatkınlığa bağlı büyüyebildiği bilgisini verdi. Ancak sık karşılaşılan durumun geçirilen hastalıklar ve yaşanılan ortamlar olduğuna dikkat çekti.

DİKKATLİ OLMAK ÇOK ÖNEMLİ

Özellikle kreş ve okul gibi kalabalık mekânlarda hastalıkların hızlı yayılması ve sık tekrarlayan enfeksiyonların, söz konusu büyümedeki en önemli nedenler olduğunu ifade etti

Spreyler işe yarıyor

Geniz eti büyümesine karşı bazı önlemler alınabilir:

● Kreş ve okula mümkün oldukça geç göndermek

● Burundan sıkılan kortizonlu sprey kullanmak

● Hekim takibinde olmak

Uyurken ağız kapanmaz

■ Bilhassa gece, burundan nefes almakta güçlük çekildiği için ağzı açık uyuma

■ Gece ve gündüz sürekli ağızdan nefes alma

■ Burun tıkalı olduğu için genizden konuşma

■ Gece öksürükleri

■ Nefes alırken hırıltı gibi ses çıkarma

■ Boğazda ağrı ve yutkunma güçlüğü

■ Uyku esnasında horlama

■ Kulak problemleri

■ Sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme

■ Sinüzit ve boyunda beze oluşması

Ameliyat son seçenek

Büyümüş geniz eti için önce antibiyotik kullanılır. Tedaviye cevap veren geniz etinin alınmasında acele edilmez. Ancak kontrol altında tutulur. Geniz eti zamanla kendiliğinden küçülebilir. Nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, tekrarlayan iltihap ve konuşma bozukluğu varsa ameliyat düşünülmeli. Operasyon yaklaşık 20 dakika devam eder.

İştahsızlık nedeni

Geniz eti büyük çocuklarda, yutma ve nefes alma sıkıntısına bağlı iştahsızlık görülüyor. Rahat uyku uyunamadığı için gece dinlenilemez ve gündüz performans gerektiren işlerde başarılı olunamaz. Bilhassa üst ve alt çenede gelişim sıkıntısı görülebiliyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık