Hamam Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Noktalar Nelerdir ?

Hamam Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Noktalar Nelerdir ?

Kültürümüzün bir parçası, geçmişten günümüze temizlik ve rahatlama konusunda nice teknolojik sistemlerin bile gerisinde kaldığı, üstün mimari tasarımlarla zenginleşmiş ve adeta kendine özgü bir sanat dalı haline gelmiş mekanlardır hamamlar.

İster küçük ister büyük bir alana sahip olsun, kendine özgü yapısı ve sistemi ile fark yaratan ve dünyaya da ‘Turkish Bath’ olarak nam salmış olan hamamlar, ülkemizde hiç gitmemiş olanların bile bildiği ve insan sağlığına da bazı sağlık sorunları yaşayanların haricinde fayda sağlayan mekanlardır. Bu tarz mekanlar zemindeki malzemesinden musluk işlemlerine kadar yeni yapılan hamamlarda dahi özüne uygun şekilde inşa edilmekte ve diğer benzer modern yapılar olan sauna, buhar banyosu gibi sistemlerden kendini ayırmaktadır.

Temelde aynı yapılar olarak gözükse de hem mimari yapıları hem de faydaları ve diğer farklı seçenekleri bakımından birbirinden ayrılabilen hamamlardan en uygun olanını ziyaret etmek için dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarına değinecek olursak:

hamamGideceğiniz hamamı seçerken faydalanacağınız bir kaynak olarak çevrenizdeki tanıdıklarınızdan alacağınız referansları gösterebiliriz. Hamamlar genel itibariyle samimi ortamlar olduğundan dışarıdan edinilecek bilgilerin pek sağlıklı olmayacağını söyleyebiliriz. Seçimi konusunda dışarıdan edineceğimiz en sağlıklı bilgi çeşidi tarihi özellikler olacaktır.

Buna göre hangisinin tarihi özellikte, hangisinin esnaf hamamı özelliğine sahip olduğunu öğrenmeniz faydalı olacaktır. Sonuçta tamamen sağlık özelliklerin dolayı mı, turistik bir ziyaret amacıyla mı ya da sadece temizlenme amacıyla mı ziyaret edeceğiniz sizin seçiminizde çok önemli bir yerdedir. Küçük çaplı hamamlar ile tarihi hamamların büyük farkları bulunmaktadır. Burada turistik özellikteki hamamları da turizm işletme belgesine sahip olmaları itibariyle ayırt edebilirsiniz.

Hamama girdikten sonra etrafta göreceğiniz bir böcek türü canlı da orayı terk etmeniz için geçerli bir sebep olacaktır. Yine temizlik konusunda verilen peştemalların kokmaması ve kuru olması, tasların içlerinin temiz olması gibi detaylar sizin tercihinizi etkiler.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık