Hamamlarda Kullanılan Isıtma Sistemi Çeşitleri

Hamamlarda Kullanılan Isıtma Sistemi Çeşitleri

Hamamların geçmiş yıllardan günümüze gelen yapılar olduğunu bilmekle birlikte, hamam ısıtma konusunda nasıl yollar izlendiği de merak konusu olmuştur. Öyle ki büyük ölçekli hamamlarda dahi ortamda ve akan suda yakalanan yüksek dereceli sıcaklıkların uzun sürelerde hem üretilmesi hem de muhafaza edilmesi zor bir iştir ve yüksek enerji gerektirir.

Bu nedenle hamamların genellikle alt kısmında tek amacı hamamın bu ısıtma işlemlerini sağlamak olan ısıtma odaları bulunmaktaydı. Burada genellikle geçmiş yıllarda kömürlerle yapılan yakma işlemleri ile ortaya çıkan buharla birlikte sular ve hamam ortamı ısınmaktaydı. Bugünlerde ise hamam ısıtması konusunda iki başlıca sistem göze çarpmaktadır. Bunlar hamamın geneline döşenen su boruları ya da elektrik kabloları ile yapılan ısıtma işlemleridir.

hamamGenellikle daha küçük ölçekli hamamlar veya ev hamamları, saunalar gibi mekanlarda tercih edilen elektrikli ısıtma sisteminde çelik zırhlı olarak döşenen elektrik kabloları mekanın bütününe aynı anda ısıtma işlemi yapar. Bir termostata bağlı şekilde döşenen ve korumalı olarak manyetik alan oluşturmayan ve sudan etkilenmeyen elektrik kabloları hem kurulumu hem de kullanımı daha basit ve zahmetsiz bir sistemdir. Farklı sıcaklıkların gerekebildiği göbek taşı, sırt bölgesi, oturma bölgesi gibi alanlarda elektrik kablolarıyla bu işlem daha kolay olabilmektedir.

Diğer bir sistem olan sulu borulu hamam ısıtmasında daha büyük hamamların ısıtması genelde tercih edilmektedir. Isınma süresi daha uzundur. Yine hamama döşenen su borularından geçen sıcak su ile ısıtma sağlanır. Elektrikli ısıtmaya oranla daha az homojendir ancak ısı verimi daha fazladır. 100 m2 üzeri hamamlar için tercih edilir. Borulardan geçecek suyun ısıtılması içi klasik ısıtma yolları kullanılabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık