Hamilelikte mideniz çok mu bulanıyor?

Hamilelikte mideniz çok mu bulanıyor?
Hamilelik döneminde sabahları mideniz mi bulanıyor? Eğer bulanıyorsa, bu bebeğinizin yüksek bir IQ seviyesi geliştirdiğini gösterebilir.Kanada, Toronto’da Çocuk Hastanesi’nden Irena Nulman ve meslektaşları, yıllar önce hamileliğinde sabahları mide bulantısı çeken 120 kadına ulaştı. 30 tanesinin sabah bulantısı olmadı, fakat araştırmacılar, kadınların kalanına bulantının şiddetini anlamak için sorular sordular. Ayrıca, tüm kadınların şu anda yaşları 3 ile 7 arasında değişen çocuklarına da standart bir zeka testi uyguladılar. Hamileliği süresince anneleri bulantı ve kusma şikayeti olan çocukların zeka testleri daha yüksek düzeydeydi. Kusmanın şiddetiyle zeka seviyesi arasında bir uygunluk olduğu rapor edildi.

Birçok hamile kadını etkileyen sabah bulantılarının nedeni, hamilelik döneminde fazladan üretilen östrojen ve progesteonu kanda hep belirli bir düzeyde tutmak için üretilen “insan koryon gonadotropini” (HCG) adlı hormonun üretilmesidir. Nulman, bu hormonların sabahları midesi bulanan hamile kadınlarda daha yüksek olduğunu ve bunun da fetüsün beyin gelişimini koruduğunu düşünüyorlar.

Araştırma grubuna göre, mide bulantısını geçirmek için alınan Diclectin isimli ilacın zeka seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi yok.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık