Hamilelikte Varisten Nasıl oluşur?

Hamilelikte Varis Nasıl oluşur?

Hamilelikte varis, toplardamarların genişleyipk ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin ve görülecek biçime gelmesidir. Gebelikte – hamilelikte varisler çoğunlukla bacaklarda ortaya çıkar. Fakat çok ileri durumlarda vulvada da , genital bölgenin dıştan görünen kısmında ortaya çıkabilmektedirler.

Toplardamarlar, vücuttan kanı kalbe geri götüren parçalardır. Kalp kanı atardamarlarda ileriye doğru pompaladıkça, ortaya çıkan dalgalanma, toplardamar içindeki kanı kalbe doğru ileri götürür. Bu fonksiyonu sağlayan mekanizma toplardamarların yapısında bulunan kapakçıklardır. Bu kapakçıklar kanın yalnızca tek bir yönde, kalbe doğru akmasına izin vermektedirler ve böylece kanın geriye kaçışını engellerler.

Özellikle bacaklar olmak üzere vücudun kaslı bölgelerinde bulunmakta olan bu toplardamarlar, kasların kasılmasıyla oluşan itici güç ve kapakçıkların geri kaçışı engellemesi sayesinde kanı kalbe doğru ileri götürürler. İşte varislerde temel bozukluk bu kapakçıkların işlevlerini kaybetmiş olması ve işini yapamıyor olmasıdır.

Bu yüzden kan geriye daha kolay kaçabilmekte ve bu kaçış belli bir bölgede kanın toplanmasına yol açmakta ve toplanan kan damarın yapısını ve şeklini bozarak damarın ciltten görülür şekile gelmesine sebep olmaktadır.

Varisler cilt üzerinde mavi, ileri derecede kıvrımlı, dokununca içlerinde kan olduğu kolaylıkla farkedilebilen ve ileri durumlarda ağrı da gösteren yapılarıdır.

Genetik yatkınlığın dışında, gebelik dönemlerinde hormonların etkisi ile de varis oluşumu gözlenebilir. Yaklaşık olarak hamilelerin – gebelerin % 40lık oranında varis problemi görülebilmektedir. Hızlı ve çok fazla kilo almak, aşırı derecede hareketsiz kalmak veya uzun süre ayakta beklemek de varis oluşumunu çok fazla tetikler.

?

Gebelik – Hamilelik döneminde toplardamarın duvarlarında meydana oluşan yüksek miktarda gevşeme, vücuttaki kan hacminde görülen artış ve uterusun ana toplardamarlara oluşturduğu baskıya da bağlı olarak bacaklardaki toplar damarlarda toplanma oluşur ve bu da karşımıza varis ve ödem olarak çıkar.

Hamilelik döneminde oluşan varisler doğum sonrası ortadan kalkar mı?

Gebelik – Hamilelik sırasında oluşan birçok varis hamilelikten hemen sonra kayboluyor. Fakat doğumdan iki ay kadar süre geçmiş olmasına karşın kaybolmamış olan büyük ve küçük varisler maalesef kalıcı olarak yer alır

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık