İpek Kumaşlar Nasıl Yıkanır

İpek Kumaşlar Nasıl Yıkanır

İpek kumaş; sağlıklı ve kaliteli bir kumaştır. Günlük yaşamımızda oldukça fazla kullandığımız bu kumaş oldukça zariftir. Bu sebeple ipek kumaşların bakımı ve yıkanması da dikkatlice yapılmalıdır. Çünkü ipek kumaşlar çok hassastır. Zarar görebilir, zedelenebilirler. İpek kumaş, oldukça yumuşak ve dikkat çekici parlaklıktadır. Oldukça esnektir. Bu özelliklerini kaybetmemesi ve hoş görünmesi için yıkanmasına dikkat ve özen gösterilmelidir. İpek kumaş aynı zaman da çok çabuk buruşan ve kırışan bir kumaştır. Bu yüzden günlük yaşamdaki kıyafetlerde çok sık kullanılmaz. Genellikle özel günlerde ve toplantılar da tercih edilir. İyi renk tutma özelliğine sahiptir, oldukça şık ve zarif gözükür.

İpek kumaş dayanıklı bir kumaştır. Dayanaklı olmasının yanı sıra oldukça hassastır. Her şeyden çok çabuk etkilenebilir. İpek kumaş ısıya, tere, ışığa ve daha birçok şeye karşı oldukça duyarlıdır. Yağmur ve su damlaları bile ipek kumaş üzerinde leke bırakabilir. İpek kumaşı kullanırken oldukça dikkatli olmalısınız. Bu yüzden ipek kumaşın bakımına özen gösterilmelidir. Kullanımı kadar bakımına da dikkat edilmelidir.

İpek kumaşınızı çamaşır makinesinde yıkamamalısınız. Çamaşır makinesi kumaşınızı yıpratır ona zarar verir. Çamaşır makinesinde çok düşük derecelerde de yıkamayın. Çünkü çamaşır makinesi kumaşı sıkar, fazla döndürür. Bir sürü işleme tabi tutar. Bu da hassas olan ipek kumaşınızın parlak rengini ve kumaşın özelliğini kaybetmesine sebep olur.
İpek kumaşınızı çamaşır makinesi yerine elde yıkamalısınız. Bir kaba ılık su koyun, içine de az miktarda şampuan veya sabun ilave edin. Ilık su ile güzelce şampuanlayın. Ya da şampuan yerine granül sabunları da tercih edebilirsiniz.
Elde yıkarken nazikçe yıkama yapmalısınız. Kumaşı sıkma veya çitileme yapmayın. Yapacağınız sert yıkama ipek kumaşa zarar verecektir.
Yumuşatıcı, beyazlatıcı ve bunların çeşitlerini kullanmayın. Bunlar ipek kumaşınıza zarar verebilir.
Kumaşınızı güzelce duruladıktan sonra bir havlu veya temiz bir bez üzerinde kurumaya bırakın.
Kurutmak için güneş ışığında direkt bekletmeyin. İpek kumaş güneş ışığından zarar görür.
Yıkayacağınız su çok yüksek ısıda olmamalıdır.
Eğer kumaşınız çok büyükse ve elde yıkamaya olanak vermiyorsa kuru temizlemeye verebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık