Dini Hikayeler

12 yıl önce

Namaz için alınan abdesti vücuda faydaları Namaz için alınan abdesti vücuda faydaları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Figen Barlas Es, abdestin koruyucu hekimlik açısından büyük fayda sağladığını belirtti. 'Nisan Yağmuru Kadınlar Derneği'nin davetlisi olarak Mardin'in Midyat ilçesinde düzenlenen programa katılan Es, kadınlara abdestin faydalarını anlattı. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Zina Nedir dindeki hükmü nedir Arapçada evlilik dışı cinsel ilişki anlamına gelir. ilahi dinlerce yasak kabul edilir. En büyük günahlardan biri sayılır Dinen cezayı gerektiren, meşru olmayan cinsi münasebet. Aralarında bir nikah bağı bulunmayan mükellef yani cezai ehliyete sahip bir erkekle, kadın arasındaki gayri meşru ilişki (daha&helliip;)

12 yıl önce

Tekbir Nedir neyi ifade eder Bir islam dini kavramı olan tekbir, allahın herşeyden üstün, yüce, ulu olduğunu ifade eder. Allahdan başka güç yoktur demektir allahu ekber diye söylenen tekbir islam, dininde şu ibadetlerde kullanılmaktadır (daha&helliip;)

12 yıl önce

Fitne Nedir Dinen hükmü nedir Karışıklık, geçimsizlik, bozgunculuk, ara bozuculuk. Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak demektir. Gergefteki işi işlemek için sırma ve ip sarılan masuraya da Fitne denir (daha&helliip;)

12 yıl önce

Gözyaşının Hikayesi Bir küçük gözyaşı varmış, bir gün dereyi görmüş. Çaresizliği gelmiş aklına Tanrım yardım et bana ben çok güçsüz ve çaresizim. Bir de şu dereye bak nasılda salına salına gidiyor. Muhteşem. Beni bir dere yap lütfen. Bende salınayım ağaçların arasından. Tanrı duymuş gözyaşı damlasını, onu bir dere yapmış. (daha&helliip;)

12 yıl önce

İNSANLIĞIN KEMAL BAHÇESİ Bir gezginin yolu günün birinde bir bahçeye varmış. O bahçede yalnız gül yetişirmiş. Birbirinden narin ve zarif güller. O güller kadar zarif ve latif bir hatun kapı önünde duruyormuş. GEZGİN hatuna hayranlık ve saygı ile yaklaşıp kendisini takdim etmiş. Ve hatundan adını bağışlamasını istemiş. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Yaşadıklarımızdır bizi "biz" yapan Yaşlı kadın, bir antika dükkânından aldığı yüzyıllık fincanı özenle salon vitrinine yerleştirdi. Fincanın biçimi, üzerindeki işlemeler, renkler onun bir sanat eseri olduğunu söylüyordu. Ödediği fiyatı hatırladı; hayır, hiç de pahalıya almamıştı. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Hanefi Mezhebine göre Abdesti Bozan Şeyler 1 -Ön ve arka mahalden çıkan herşey - ister az olsun, ister çok - abdesti bozar. Bu şeyler idrar, kazurat, meni, mezi, taş, v.s. gibi maddelerdir. 2 - Arka taraftan gaz çıkması (yellenme). 3 - Çocuk düşürme hâli. (daha&helliip;)

12 yıl önce

YOKSUL VE YETİM HAKKI Müslümanlık, fakirlere ve yetimlere iyidavranmamızı, onlara özenle yardımda bulunmamızı emrediyor. Allah'ın bize yardım ve merhameti, bizim insanlara özellikle yoksullara karşı davranışımıza bağlıdır. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Kul hakkı nedir Kul hakkı, insanın sahip olduğu hakları demektir. Kutsal kitabımız Kur’ân-ı Kerim kul hakkı üzerinde önemle durmaktadır. Allah’ın emir ve yasaklarının hemen hemen dörrte üçü kul hakkı ile ilgilidir. Busebeple, Allah’a kulluk, yalnızca belli ibadetleri yerine getirmek değil, aynı zamanda insan haklarına da büyük saygı duymaktır. (daha&helliip;)

12 yıl önce

ALLAH'IM SENİ HERŞEYDEN ÇOK SEVİYORUM.. 'Biz Allah'ı (cc) Cuma günleri mescide sığdırmaya çalışıyoruz. Belki cuma gecesine, çok nadiren kalkılabilirse, yatağın sıcaklığından feragat edilebilirse de Sabah namazlarına.. .. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Bu Belki Son Günündür Adam, telaşlı, öfkeli bir halde hanımına bağırıp, çağırıyordu. Babalarının sesini duyan iki çocuk ise yataklarından kalkıp salona gelmişti. Babalarının öfkesini görünce, korkmuş, sinmiş halde birer koltukta sessizce oturup kalmıştı. (daha&helliip;)

12 yıl önce

İbadet Nedir,Niçin ibadet ediyoruz? İbadet, Allah'a tazim ve saygı göstermek ve onun bize verdiği sayısız nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir. NİÇİN İBADET EDİYORUZ Bizi yoktan var eden ve yaşatan Allah'tır. Yüce Allah; Vücudumuzu, gören gözler, işiten kulaklar ve konuşan dil gibi mükemmel organlarla donattı. Diğer canlılardan farklı olarak bize akıl verdi ve varlıklar arasında seçkin bir duruma yükseltti. Bunlardan başka, yaşayabilmemiz...

12 yıl önce

Tatlı dil ve güler yüzün önemi Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki: Müslüman güler yüzlü, münafık asık suratlı olur. Tebessüm, bedavadır, alanı mutlu eder, vereni üzmez. (daha&helliip;)

12 yıl önce

İyi huylu olmak ve bunu muhafaza edebilmek için ne yapmalı? İyi huylu olmak için ve iyi ahlâkını muhafaza edebilmek için, salih kimselerle, iyi huylularla arkadaşlık etmelidir. İnsanın ahlâkı, arkadaşının huyu gibi olur. Hadis-i şerifte, (İnsanın dini, arkadaşının dini gibi olur) buyuruldu. Ahlâkı bozan, şehveti harekete getiren kitapları okumamalı, böyle radyo ve TVden sakınmalıdır. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Güzel ahlâka nasıl sahip olunur İyi müslüman olmak için güzel ahlâklı olmak gerektiğini bildirdiniz. Güzel ahlâka nasıl sahip olunur? Evet iyi bir müslüman olmak için Ahlâk-ı hamideye sahip olmak, Ahlâk-ı zemimeden uzak durmak gerekir. Ancak bununla dünya ve ahiret saadeti elde edilir. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Adalet Adalet ve tevazu Ağızdaki Taşın Hikmeti Ahde vefa Ahsen-ül Kasas Akşama Kadar Yaşamak Alabilirsen Al AlayEtmeninCezası Allah Nasıl Misafir Edilir? Allah’ın Emaneti Allah’ı Bilmeye Yüz Delil Allah’tan Utanandan Her Şey Utanır Allah’tan Utanmaya Daha Layığım Allah’ü Tealayı...

12 yıl önce

Azrail'n Güzelliği -Onk. Dr. Haluk Nurbaki'den gerçek bir hatıra... Ben, 40 yıllık bir kanser uzmanı olarak maddeyi aşan sayısız olayla karşılaştım ve bunları, o olaya şahit olanlarla birlikte belgeleyerek özel bir arşiv yaptım. Bunlardan 1976 yılında yaşanmış bir olayı size nakletmek istiyorum. Kanser hastanesinde başhekimken Serap adında genç bir hanım hastam vardı. Bu hastam göğüs kanserine yakalanmış ve tedavi için yurt dışına gitmek...

Yukarı Çık