İstanbul’dan Çeşme’ye Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Çeşme’ye Nasıl Gidilir

Kafa dinlemek için, bol bol eğlenmek için, İstanbul’un hızından ve kalabalığından kaçmak için Çeşme’yi tercih ediyor insanlar. Tatil zamanlarını Çeşme’de geçirmek isteyenlerin merak ettiği bir konu da “Çeşme’ye nasıl giderim?” konusudur. Hem Çeşme’de güzel bir tatil, hem de İzmir güzergahında keyifli bir yolculuk tatil severleri bekliyor.

Araba ile Çeşme’ye ulaşım konusunda daha fazla güzergah mevcut. En çok kullanılan güzergahlardan birisi Yalova-Bursa üzerinden İzmir istikameti. Öncelikle Gebze’den feribotla karşıya geçilir ve Yalova-Bursa’ya doğru yol alınır. Bursa’dan İzmir istikameti takip edilir. Bursa’nın Gemlik ilçesinin ünlü zeytin ve zeytinyağı alınabilir. Bursa’dan sonra Susurluk üzerinden Balıkesir’e ulaşılır. Susurluk’taki giyim mağazalarının outletleri ucuz alışveriş için birebirdir. Susurluk ayranını unutmamak lazım, ünlü Susurluk tost-ayran ikilisini tatmadan geçmemek gerek.

Balıkesir’den sonra Akhisar-Manisa ve İzmir’e doğru geçilir. Akhisar’a biraz vakit ayırıp güzel bir köfte ziyafeti de çekilebilir. Akhisar’dan sonra sürücülerin Manisa-İzmir arası Sabuncubeli denen mevkiide dikkatli olmaları gerekir. Çok sayıda viraj ve kamyon olduğu için sürücüler zor anlar yaşayabilir. Manisa kavşağından sonra da İzmir’in Bornova semtine girmiş oluyorsunuz zaten. İzmir içinden Çeşme’ye ulaşmak için de Bornova’da göreceğiniz Ege Üniversitesi Hastanesi’nden saparak çevre yoluna geçip, tabelaları takip ederek 40 dakikada Çeşme’ye ulaşabilirsiniz. Bursa-Yalova 70 km, Bursa-İzmir 320 km, İzmir-Çeşme 90 km, yani toplamda 480 km yol kat ederek İstanbul’dan Çeşme’ye ulaşabilirsiniz.

Gebze’den Eskihisar-Topçular feribotu bayram gibi özel günlerde çok kalabalık olduğu için alternatif olarak Çanakkale üzerinden İzmir’e ulaşılıyor. Yenikapı-Bandırma arası feribot ile Bandırma’ya ulaşarak oradan harita görünümüyle aşağı doğru inilir. Yine Susurluk-Balıkesir-Manisa-İzmir güzergahı izlenerek 300 km yol kat edilerek İzmir’e ulaşılır. Bu yol daha kısa sürmesine rağmen feribot ücreti fazla olduğu için çok tercih edilmemekle birlikte Bandırma’dan Susurluk’a doğru yolların kötü olması tercih edilmemesinin bir diğer sebebi.

Vapur kullanmadan İzmir’e gitmek için ise sürücüler fazladan 80 km yol yapmak zorundadır. Vapur ile geçilen körfezi boydan boya dolaşmak için Çamlıca gişelerinden geçtikten sonra İzmit’ten Yalova’ya doğru yol alınır. Yalova’dan da önceki güzergahlar takip edilerek İzmir’e ulaşılır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık