Jaluzi Perdelerin Özellikleri Nelerdir

Jaluzi Perdelerin Özellikleri Nelerdir

Jaluzi perde, şerit biçiminde metal, ahşap veya plastik levhalardan yapılmış, içeriyi göstermeden dışarıyı gösterebilen bir perde çeşididir. Günümüzde birçok mekanda tül perdelerin yerini alan jaluzi perdeler, birçok seçenek ve özellikleri ile kullanıcıların tercih nedeni olmuştur. Farklı kalite ve fiyat seçenekleri ile herkese hitap edebilmektedir. Bu yazımızda jaluzi perde çeşitlerine değinip, hangi çeşidin nerelerde kullanılmasının daha doğru olacağını açıklayacağız.

Jaluzi perdeler, yapımında kullanılan malzemeye göre üçe ayrılır. Bunlar, ahşap, mikro ve plastik jaluzidir. Bu jaluzi çeşitlerini kısaca açıklayalım:

– Ahşap Jaluzi : Son derece şık bir görüntüsü olan ahşap jaluziler, kendi içinde de farklılıklar göstermektedir. Ahşap jaluziler gerçek ağaçtan yapılabileceği gibi suntadan da yapılabilmektedir. Ancak suntadan yapılan jaluziler, ağaçtan yapılana göre oldukça düşük kalitededir. Suntadan yapılan jaluzi güneşe maruz kaldıkça açma yapacak, eğilmeler meydana gelecektir. Ancak ağaçtan yapılan jaluziler güneşe son derece dayanıklıdır ve herhangi bir açma veya eğilme durumu olmaz. Kullanım ömrü en az 5 senedir. Tabi bu kalite farkı fiyata da etki etmektedir. Ağaç jaluziler fiyatı en yüksek jaluzilerdir. Dekoratif olarak mükemmel bir görüntüye sahip olan ahşap jaluziler, genellikle ofis veya salonlarda tercih edilmektedir.

Jaluzi Perde– Mikro Jaluzi : Alüminyum, metal gibi malzemelerden yapılan mikro jaluzilerin en büyük özellikleri güneşi tamamen kesebilmeleridir. Tercih edilmesinde önemli rol oynayan bir başka özelliği ise kolay temizlenebilmesidir. Bu nedenle güneşi tamamen kesebilme özelliği ile balkonlarda, kolay temizlenebilme özelliği ile ise mutfaklarda tercih edilmektedir. Mikro jaluzi perdeleri, tül perdelerle kıyaslarsak; tül perdeler güneşi ya tamamen keser ya da tamamen geçirir. Ancak mikro jaluziler güneşi kullanıcının istediği oranda geçirebilirler.

– Plastik Jaluzi : Jaluzi perde çeşitleri arasında en ucuz ve doğal olarak da en kalitesiz olanıdır. Çok kısa ömürlü olan plastik jaluzilerin güneşi kesme oranı da oldukça düşüktür. Kullanım ömürleri 6-7 ay olup, çok çabuk arıza çıkarmaktadırlar. Bunların dışında en önemli kötü özelliği ise kanserojen madde içermeleridir.

Tül perdelere göre çok daha kullanışlı ve çok daha şık olan jaluzi perdeler, yavaş yavaş her alanda tercih edilmeye başlamıştır. Kurulumu da son derece basittir. Ancak yapılabilecek basit hatalara yer vermemek için işi kaliteli, işinde ehil firmalara yaptırmak en doğru seçim olacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık