Kapı Stoperi Nasıl Yapılır

Kapı Stoperi Nasıl Yapılır

Kapı stoperi kelimesi ‘kapı durdurucu’ anlamına gelmektedir. Evlerdeki veya iş yerlerindeki kapı pencere gibi açılıp kapanan cisimleri durdurmak ve sabitlemek için kullanılır.

Kapı stoperi birçok maddeden yapılabilir. Mesela bir plastik maddeden, demirden, kartondan, mukavvadan… Para verip satın almak yerine evde kullanılmayan eşyalardan yapılabilir. Stoper araç durdurma takozu ile aynı görevdedir. Görünümü üçgen içi dolu bir levhaya benzer.

Bir tahta parçası eni en az 5 cm olacak şekilde dik üçgen bir levha olarak kesilir. Kapının önüne üçgen dik bir şekilde yere koyulur. Kapının yüksekliğine göre üçgenin kapıya değen uç kısmı inceltilebilir. Bu yöntem ile kullanılmayan eşyalara şekil verip eğlenceli hale getirilir. Üzerine bir şeyler yapıştırılabilir, yontarak motif yapma, ışık takma, boyama gibi zevkli işlerle uğraşılabilir.

Kapı stoperi yapılabilecek bir diğer madde de mukavvadır. Mukavvadan 5 ve 25 cm ölçülerinde bir parça kesilir. Mukavvanın herhangi bir ucundan başlayarak sırasıyla önce 10 cm bükülür. Sonra bükülen yerden 5 cm sonrası kıvrılır. Uçları birleştirilerek herhangi bir yapıştırıcı malzeme ile yapıştırılır. Üçgen levhayı elde ettikten sonra kenarlarını kaplamak için levha mukavvanın üzerine yatırılır. Tükenmez ya da kurşun kalem alarak üçgenin etrafı çizilir. İki açık tarafı olduğundan çizilen parçadan 2 adet kesilir. Kesme işlemi tamamlandıktan sonra çıkan parçalar üçgen levhanın kenarlarına yapıştırılır. Süslemek istenirse üzerine ve etrafına kumaş parçası kesip yapıştırılabilir. Üzeri boya kalemleri ile boyanabilir.

Bahsi geçenler kapı önü stoper çeşitleridir. Başka bir stoper çeşidi ise kapının çarpmaması için kapının koluna takılan bir aparattır. Bunu yapmak için 2 tane yumuşak plastik maddeden plastiği tekerlek yapıp iki ucu birbirine değdikten sonra yapıştırılır. Yuvarlak plastiği kurumaya bırakırken ikinci plastik levha kapının koluna sıkıca dolanır ve yapıştırılır. Aşağı ve yukarı kayıp hareket etmemesi için kenarından içine doğru biraz yapışkan madde dökülür. Yuvarlak esnek plastik alınıp kapının koluna yapıştırılan plastik duvara bakacak şekilde yapıştırılır.

Bir başka kapı stoperi ise kapının arkasına yapılan durdurma amaçlı olanlardır. Evde rüzgar sirkülasyonu olduğunda kapının çarpıp duvara ve kapıya zarar vermesini engelleme amacıyla yapılır. Balon çubuğunun ucu huninin 3 eşit parçaya ayrılmış hali gibidir. Ara bölmelerini daha fazla açılıp alt kısmının dümdüz olması sağlanır. Sonra bir tornavida ve 3 vida yardımıyla kapının arka sol alt köşesine 3 eşit parçası vidalanır. Daha sonra fazla olan boru kısmının 15 cm’den fazlası kesilir. Bu sayede esnek olan balon sopası hızlı gelen kapıyı esneterek kapının duvara sert bir şekilde vurmamasını sağlar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık