Kaynak Nasıl Yapılır

Kaynak Nasıl Yapılır

Kaynak Nasıl Yapılır?

Kaynak, metal iki malzemenin, uygun basınç, sıcaklık ve metalurjik koşullarda kalıcı olarak birleştirilmesini sağlayan yöntemdir. Çok yaygın kullanılan bir imalat prosesi olarak , üst düzey güvenlik önlemleri ve uygulama için teknik bilgi gerektirir.

Eritme işlemi, kaynak uygulamasında en çok kullanılan yöntemdir. Birleştirilmek istenen metal yüzeylere yoğun bir ısı enerjisi verilerek bu yüzeylerin eriyerek birbirine kaynaması sağlanır. Kullanım alanına göre, bu birleştirme işlemi için uygun metalurjik özelliklere sahip ilave bir metal besleme elemanı da kullanılabilir. Kaynak işlemine başlamadan önce, kaynak yapılacak yüzeylerin kaynağa uygunluğu kontrol edilmelidir. Parçaların şekli, boyutsal özellikleri, et kalınlıkları, kaynak pozisyonu ve uygun kaynak yönteminin seçimi, uygunluk için kontrol edilecek kriterlerdir. Düşük enerji değerleriyle, yüksek sıcaklıklara ulaşmak, kaynak işlemi boyunca verimi arttıracaktır. Bu yüzden doğru kaynak yönteminin ve ekipmanının seçimi çok önemlidir. Ark kaynağı gibi elektrik akımını bir devre içinden geçirerek ısı oluşturan yöntemler verim açısından, oksi asetilen gibi geleneksel kaynak yöntemlerine göre çok daha üstündür. Üstelik AC(alternatif akım), DC(doğru akım) gibi akım üreteçlerinin kullanılabiliyor olması, farklı kaynak alanlarına göre verimin ve kaynak özelliklerinin optimize edilmesine yardımcı olur. Piyasa MIG/MAG kaynağı gibi otomasyona daha yaygın kaynak aletleri de mevcuttur.

Kaynak yönteminde, , , gibi enerji kaynakları kullanılır. Enerji kaynağından elde edilen ısının, torç ile metla yüzeylere aktarılması erimeye neden olarak bu yüzeyleri birleştirecektir. Eğer besleyici olarak ilave bir metal malzeme kullanılıyorsa, iki metal yüzey arasına besleme yapılarak, bu parçalar birleştirilecektir. Kaynak dikişinin istenen kalitede olması için, enerji değeri, ısı değeri, kaynağın yönü ve açısı çok önemlidir. Kaynağa başlamadan önce kaynak yapılacak yüzeylerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Temizlenmeyen herhangi bir cüruf benzeri artık, kaynak dikişinin istenen doğrultuda olmamasına neden olabilir. Kaynak, tehlikeli bir yöntemdir. Yüksek akım ve ısı değerleriyle çalışıldığı için kaynakçının güvenlik kurallarına uyması gerekmektedir. İş kıyafetlerini güvenlik açısından eksiksiz olarak giymelidir. Çıplak gözle kaynak yapılmamalı, kaynak gözlüğü mutlaka takılmalıdır. Kaynak kabini ve havalandırma sistemleri mutlaka kaynak yapılan işyerinde bulunmalıdır. Kaynakçılar, iş güvenliği konusunda bilgilendirilmeli ve teknik olarak yeterli olmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Kaynak Nasıl Yapılır Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık