KEMIK HASTALIKLARI

KEMIK HASTALIKLARI

, biliminin gene çok geniş olan ikinci dalıdır.

İskeletin kötücül hastalıkları, çoğunlukla romatizma bilimde ele alınmalarına karsın, daha çok kanser biliminin ve kan hastalıkları biliminin alanına girerler. Gerekli ilerlemeleri bu bilim dallarındaki araştırmalar sağlamaktadır ve sağlayacaktır.

Ama yapıcı hastalıklar, kemik yumuşamaları, Paget

hastalığı, doğuştan iskelet hastalıkları, oldukça sik görülen hastalıklardır.Kemik

hastalıkları için yapılacak bir araştırma, öteki romatizma hastalıkları için yapılacak olanlardan öylesine farklıdır ki, bu uzmanlık dalı içinde ayrı bir uzmanlığa gerek vardır.

Kemik, katılığına karşın bir kireç parçası değildir. Durmadan yenilenen canlı bir dokudur. Bu durum çocukta apaçık görülür; çünkü böyle olmasa çocuk büyüye-mez. Bu yenilenme, yasam boyu sürüp gider ve pek çok şeyden etkilenir: Beslenme; sindirim; böbrekler ve içsalgılar (paratiroit hormonu ve en son bulunan tirokalsi-tonin gibi özel hormonlar vardır).

Bu etmenlerden birinin ya da birçoğunun baskın olusuna göre birçok değişik hastalık ve ona göre de değişik tedavi yöntemi ortaya çıkar. Romatizma bilim alanında yaptığımız bu hızlı gezintinin, okuyucuyu su noktalarda aydınlatmış olacağını umut etmekteyiz:

– Romatizmalı olmak», «eklem iltihaplı olmak» gibi sözlerin büyük bir anlamı yoktur;

– şiddetli eklem ve her zaman ağır bir hastalığın belirtisi değildir (bunun tersi de doğrudur);romatizmalar, yaslılığın kötü bir sonucu değildir;

birçok romatizma hastalığı günümüzde tedavi edilebilmektedir; ama bir romatizma tipine uygulanacak tedavi, bir başkasına uygulanmaz;

– çok ağır bir hastalığa yakalanılmış sanısına kapılarak herhangi bir romatizmayı gereksiz yere ciddileştirmemek gerekir;romatizma hastalıklarının tedavisi her geçen gün ilerlemektedir ve dun tedavi edilemeyen hastalık bugün edilebilmektedir ya da yarin edilecektir.

Kısaca söylemek gerekirse, bu gibi durumlarda dostları ve tanıdıkları dinlemektense, bir hekimine danışmak en akıllıca harekettir;

Çünkü dost ve tanıdıklar, sizdeki hastalığın kendilerinin geçirdiği hastalığın ayni olup olmadığını düşünmeksizin, sizi deneylerinden yararlandırmak isteyeceklerdir. Hekimse, sizdeki rahatsızlıkların bir romatizmadan ileri gelip gelmediğini kesinlikle belirleyebilecek tek kişidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık