Keten,Keten Kumaşın Temizlenmesi Ve Korunması

nocanvas_keten-kumas

,

İpeği andıran hafifliği ve yıpranmaz dokusuyla keten, asırladır en güzel dokuların baş tacı oldu. Günümüzde ise doğallığı ve büyüleyici renkleriyle dekorasyonda tercih edilen malzemelerin başında geliyor.

Keten, doğal bir elyaftır. Keten bitkisinin saplarından üretilir. Adı Arapça ?? kelimesinden gelen bu elyaf, rutubetli ve serin iklimlerde yetişir. Keten; tohum için yetiştirildiğinde ?bezir yağı? elde edilir. sınırsız bilgi Bitki lifleri için kullanılacaksa körpeyken kesilir. Keten bitkisi elyaf haline gelmeden 3 işlemden geçirilir. Çürütülür, döğülür ve eğrilir.

Keten, tarihte tapınaklara girmesine izin verilen tek kumaş olarak bilinir. Olağanüstü

inceliği yüzünden şairler onu ?dokunmuş hava? ya benzetmişlerdir. Keten kullanılarak yapılan dekorasyonlar mekânlarınıza soyluluk ve kalıcılık katar. Perdeler, peçeteler, döşemelikler,

halılar, koltuk kılıfları, yatak örtüleri, şeritler, bezler, çamaşırlar… Keteni her yerde kullanabilirsiniz. Dokuması nasıl olursa olsun, sadeliğin, şıklığın, serinliğin otantik bir iplikteki kusursuz uyumunu sunar bizlere. Eğer keteni boyarsanız rengine derinlik ve ışık katarsınız. Keten çok fazla pratik özelliğe sahiptir. olarak kullanımında çok dayanıklıdır, tozu çekmez ve kendini bırakmaz. Güneşte rengi solmaz. sınırsız bilgi Duvarda kullanıldığında ses ve ısı yalıtımı sağlar. Yumuşak, emici ve tüylenmeyen dokusuyla mutfaklarınızda ve banyolarınızda kullanmak için ideal malzemedir.

Havadar ve rahat olduğu için yatak örtüsü olarak kullandığınızda cildinizde ferahlık ve tazelik hissedeceksiniz. Keten, pamuk ile aynı elyaf dokusu özelliği taşımasına rağmen, pamuktan üç kat daha sağlam ve parlaktır. Parlaklığı (yansıtma özelliği) yüzünden serinleticidir. Keten, pamuktan daha çok nem taşıyabilir, bu yüzden nem emiciliği yüksektir.

Ve Korunması

Keten kumaşlarınızı önce buhar ya da açık hava etkisine bırakınız. Daha sonra temizlemek için sıvı dezenfektan kullanın. Alkol ya da kireç kaymağı çözeltisi, çok sulandırılmış olmak kaydıyla işinizi görecektir. En son aşama için sabun ile içme suyunu karıştırarak yıkayın ve kurumaya bırakın…

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık