Klima göz kuruluğuna sebep oluyor

Klima göz kuruluğuna sebep oluyor

Göz kuruluğu tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarına bile yol açabilir.

Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, günün büyük çoğunluğunu ekran başında geçirenler için kronik bir rahatsızlık olarak tanımlanan göz kuruluğunun tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarına bile yol açabileceğini söyledi.

Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, gözün kalkanı olarak tanımladığı gözyaşının, gözün şeffaf ön yüzeyi olan kornea sinirlerinin tahriş olmasını engellediğini, gözün daha net ve rahat görmesini sağladığını ifade etti. Gözyaşının gözün oksijen almasına ve beslenmesine yardımcı olduğunu belirten Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, “Gözyaşı, yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumundadır. Yabancı maddelerin göze teması durumunda gözü yıkayarak temizler. Gözyaşı eksikliği gözde uzun vadede ciddi problemlere, hatta körlüğe bile neden olabilecek durumlara yol açabilir” dedi.

Göz kontrolünü aksatmayın

Günün büyük çoğunluğunu iş yerinde bilgisayar ve evde televizyon başında geçirenlerde göz kuruluğu riskinin arttığını belirten Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, kuru hava ile havalandırılan klimalı ofislerin de göz kuruluğu riskini artırdığını vurguladı. Bu çevresel şartlarda çalışanların düzenli aralarla göz kontrolü yaptırmaları konusunda uyarıda bulunan Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, “Bunun yanında açık hava şartlarında çalışanlar için de belli riskler mevcuttur. göz kuruluğuKüresel ısınma ile birlikte atmosferin değişmesi açık hava şartlarında çalışanlarda da benzer durumların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Uzun süreli kontakt lens kullanıcılarının da göz kuruluğu konusunda dikkatli olması gerekiyor” dedi. Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, göz kuruluğunun, gözün savunma sisteminin baskılanmasına neden olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle alerji, keratit ve konjontivit gibi hastalıkların gözü daha çok etkileyebileceğini ifade etti.

İleri evrede kanser ilacı

Göz kuruluğuna karşı öncelikle ofislerde nem oranının artırılması gerektiğini belirten Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılmasını önerdi. Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, göz kuruluğu tedavisinin ilk adımının suni gözyaşı olduğunu ifade ederek, gözyaşı kaybını azaltmak için gözyaşı kanallarının tıkaçla kapatıldığını dile getirdi. Hastalığın daha ileri evrelerinde kanser ve vücudun savunma mekanizmasının dengesini bozan (otoimmun) hastalıklarda kullanılan Siklosporin A’nın sulandırılmasıyla elde edilen ilaca başvurduklarını açıklayan Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, “Göz kuruluğunun tedavisinde kullanılan bu ilaç ciddi anlamda olumlu sonuçlar sağlıyor. İlaç şu an başarıyla ileri derece göz kuruluklarında ve göz kuruluğu ile oluşan sistemik hastalıklarda kullanılıyor” diye konuştu.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık