Koltuk Kılıfı Nasıl Yenilenir

Koltuk Kılıfı Nasıl Yenilenir

Ev dekorasyonunun önemli bir bileşeni olan koltuklar aynı zamanda her evin vazgeçilmez ihtiyaçlarındandır. Renk ve modeliyle tarzınızı yansıtabildiğiniz, kimi zaman faydacı bir yaklaşımla kullanışlılığına kimi zaman da estetik duruşuna bakarak aldığınız koltuklar da zamana karşı savaşır. Özellikle çocuk ve evcil hayvan bulunan evlerde koltukların ömrü çok daha kısadır. Böyle durumlarda yeni bir koltuk takımı almak çok daha külfetli olacağından en pratik çözüm koltuk yüzünü değiştirmektir. Koltuk kılıfını nasıl değiştirilir?

Koltuk kılıfınızı değiştirmek için zaman ve para harcamadan önce koltuklarınızın iskeletinin sağlamlığından emin olmalısınız.

Yeni Kumaş Alımı

Kılıf değiştirirken ilk aşama yeni kumaş almaktır. Kılıf olarak kullanmak üzere döşemelik kumaşları semt pazarlarından temin ederek bu işlemi çok daha ekonomik hale getirebileceğiniz gibi, İMÇ gibi büyük kumaş perakendecilerin bulunduğu çarşıları da ziyaret ederek evinizin dekoruna ve zevkinize uygun kumaşları bulabilirsiniz.

Kumaş seçerken evinizin ihtiyaçlarını doğru analiz ederek, leke tutmayan ya da silinebilir kumaşlarla koltuk kılıfınızın ömrünü uzatabilir ve konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Eski Kılıflardan Kurtulun

Kılıf değiştirmede ikinci aşama eski koltuk kılıflarından kurtulmaktır. Bu aşamada eski kılıflarınızı başka bir kullanım için değerlendirmek istiyorsanız daha özenli çalışmanız gerekebilir. Kılıfları sökerken yalnızca kumaşı değil zımba ve silikon gibi yardımcıları da sökmeyi unutmayın. Kendinize güvenli bir çalışma ortamı oluşturun ve olası yaralanmaları önlemek için güvenlik önlemlerinizi alın.

Kılıfı söktükten sonra diğer aşama koltuk süngerlerini kontrol etmektir. Bu aşamada koltuk süngerlerinizin deforme olduğunu düşünüyorsanız yine uygun fiyatlarla temin edebileceğiniz süngerleri eski minderleri baz alarak şekillendirebilirsiniz.

Kılıf Kaplama

Kaplama işine eğer ihtiyaç varsa süngerlerden başlamalısınız. Koltuğunuza göre şekillendirdiğiniz minderleri zımba ve silikon gibi sabitleyiciler ile koltuklarınızın ahşap iskeletine sabitlemeyi unutmayın. Bu sabitleme işlemi kılıf kaplama işlemi sırasında büyük kolaylık sağlayacağı gibi konforlu bir kullanım da sağlayacaktır.
Minderlerden sonraki aşama koltuklarınız için seçtiğiniz döşemelik kumaşı iskeletin üzerine sabitlemektir.
Kumaşı koltuğunuzun ölçülerine göre kesin, bu işlem için söktüğünüz eski kılıfınızı referans alabilirsiniz.
Daha sonra ahşap zımbası ile kumaşı iskelete sabitleyin.
Bu işlemi yaparken kumaşı yeterince gerdiğinizden emin olun ki koltuğunuzun yüzeyinde potluk yapmasın.
Bunun dışında kumaş kenarından ip çıkmasını engellemek için 0,5 cm alta kıvırarak sabitleyebilirsiniz, bu hem kullanımı kolaylaştırır hem de daha estetik bir görüntü verir.
Son olarak silikon tabancısıyla kılıf ve koltuğun iskeletinin birleştiği kısımlara dekoratif fitiller sabitleyerek kaplama işini tamamlayabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık