Kombi Bakımı Nasıl Yapılır

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır

Verimli şekilde çalışmaya devam edebilmeleri için yapılması gereken kombi bakımı, kullanıcı tarafından kombinin genel kontrolü için yapılan bakımlar ve yetkili servis tarafından yapılan periyodik bakımlar olmak üzere iki çeşittir. Kombinin düzenli olarak çalışması için zaman zaman kullanıcılar tarafından bazı bakımların yapılması ve bu bakımların ihmal edilmemesi gerekir. Periyodik bakımlar ise yılda bir defa mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Yetkisiz kişilerce yapılan müdahalelerde ise hem kombi garanti dışına çıkar hem de istenmeyen arızalara bağlı olarak bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımında dikkat edilecek ilk nokta kombide üzerindeki manometredeki su basıncının kontrol edilmesidir. Genellikle kombinin alt veya ön bölümünde yer alan göstergede tesisattaki suyun hangi basınç değerinde olduğu gösterilir. Normal şartlarda su basıncının 1-2 bar değerleri arasında olması gerekir.

Buharlaşma gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak tesisattaki suyun belirli aralıklarla azalması ve buna bağlı olarak kombinin basıncının düşmesi normaldir. Ancak bu süre ortalama olarak 1-2 aydan daha kısa olmamalıdır. Çok kısa aralıklarla kombideki basıncın düşmesi durumunda mutlaka yetkili servise haber verilmelidir. Ancak basıncın daha uzun sürede düşmesi durumunda, düşen basınç kolaylıkla dengelenebilir. Eğer kombi üzerindeki manometrenin gösterdiği değer 1 barın altına düşmüşse bu durumda kombinin alt kısmında yer alan vana açılarak kombiye su basılmalı, basınç değeri 1-2 bar aralığında olduğunda ise vana kapatılmalıdır. Bu bakımın 1-2 ayda bir yapılması durumunda basıncın düşmesine bağlı olarak kombinin çalışması ile ilgili herhangi bir problem yaşanmaz.

Kombi bakımında dikkat edilmesi gereken diğer nokta da kombi su tesisatında bulunan filtrenin temizlenmesidir. Şebeke suyundaki tortuları ve kireci süzen bu filtre zamanla tıkanır ve suyun sağlıklı şekilde geçişine izin vermez. Bu nedenle filtrenin yerinden sökülerek temizlenmesi gerekir. Kombinin altındaki tesisat borularından birinde metal bir kör tıpa şeklinde kolaylıkla fark edilebilecek olan filtre, bir İngiliz anahtarı yardımıyla kolaylıkla yerinden çıkartılabilir. Ancak bu işlemden önce kombinin ve soğuk su vanasının kapatılması, ardından da kombi içindeki suyun boşaltılması gerekir. Kombi içindeki suyun boşaltılması içinse kombi altına geniş bir kova koyulmalı ve tahliye vanası açılmalıdır. Suyun boşatılmasından sonra İngiliz anahtarı ile filtre yerinden sökülmeli ve içindeki tortulardan iyice arındırılmalıdır. Eğer filtre temizlenmiyorsa, çok eskimişse ya da deforme olmuşsa bu durumda tesisat borusuna yeni bir filtre takılmalıdır. Filtre yerine düzgün şekilde yerleştirildikten sonra da önce kombiye su basılmalı ve ardından kombi açılarak çalıştırılmalıdır.

Bu bakımlar haricinde kombilere ısıtma ve kullanım suyu sıcaklıklarının ayarlanması dışında müdahale edilmemeli, herhangi bir arıza anında servis çağırılmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık