Liverpool Nasıl Gezilir,Liverpool’da Ne Yenir

Liverpool Nasıl Gezilir,Liverpool’da Ne Yenir

13. yüzyılda bir kasaba olarak kurulan ve 19. yüzyılda modern bir şehir haline gelen sanat, spor ve tarih kenti Liverpool, 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. İngiltere’nin görkemli şehri Liverpool nasıl gezilir, Liverpool’da neler yapılır öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Birleşik Krallık içerisindeki popüler şehirlerden biri olan Liverpool, kurulduğu ilk yıllardan itibaren nüfus sayısıyla doğru orantıda kentleşme gelişerek ekonomisi de hareketlenmiştir. 2. Dünya Savaşı zamanlarında pek çok hasar gören şehir, savaşın ardından yeni projelerle eski halineden daha güçlü bir hale getirildi.

Liverpool’da Tarih Kokan Sanat Eserleri ve Yapılar

Mersey Nehri’nin doğusunda yer alan şehirde, tarihi yapılar ve eserler sayesinde geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Şehrin simgelerinden biri haline gelmiş Royel Liver Binası ile şehir turuna başlayabilirsiniz. 1911 tarihinde inşa edilen ve ikonik bir tarza sahip olan yapının yanı sıra kentin en eski yapısı olan Liverpool Belediye Binası’nı da görmeyi ihmal etmeyin.

Zengin freskler ve duvar resimleri ile bezeli St. George Salonu da Liverpool’un önemli mimari yapıları arasındadır. Neoklasik tarzda inşa edilen bu yapıyla birlikte şehirde yer alan müzeleri de mutlaka ziyaret edin. Eski uygarlıklardan miras kalan pek çok eserin sergilendiği Liverpool Dünya Müzesi, modern sanat eserlerinin sergilendiği ve sanat gösterilerinin yapıldığı Bluecot ve denizcilik tarihine ait pek çok eserin yer aldığı Merseyside Denizcilik Müzesi, Liverpool’da yer alan ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken müzeler arasındadır.

Tarihe doğrudan tanıklık etmek için 19. yüzyıldan kalma tünelleri de görmeye gidebilirsiniz. İnşa edildiği tarihlerde iş ve taşıma amaçlı kullanılan bu tüneller günümüzde turistlerin ilgisini çekmektedir.

Tarihi dokuyu hissetmek için Orta Çağ’dan kalma Castle, Dale ve Old Hall sokaklarını gezebilir ve geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Müzik tutkunu seyahatseverler, ünlü müzik grubu Beatles’ın doğduğu şehir olan Liverpool’da The Beatles Story müzesini kesinlikle ziyaret etmeliler.

Liverpool’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Tek bir alışveriş mekanında tüm ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için şehrin merkezinde yer alan One Alışveriş Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Yemek yemek ya da kahve içmek için de çeşitli mekanları bulabileceğiniz alışveriş merkezinden başka alternatif mağazalar, sanat evleri ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu Albert Limanı’nı dolaşabilirsiniz.

Liverpool’da Ne Yenir?

Liverpool, kendine has bir yemek kültürü oluşturamamış bir şehirdir. Buna karşın şehirde ençok karşınıza çıkacak yemekler deniz mahsüllerinden ya da patatesten yapılmış yemekler olacaktır. Şehirde dünya mutfağını farklı şekillerde yorumlayan restoranlarda damak zevkinize en uygun gelen bir mekanda yemek yiyebilirsiniz.

Liverpool’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Püf Noktaları

Şehre Liverpool John Lennon ya da Manchester Havalimanları sayesinde iki farklı havalimanı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda otobüsler, hem sık seferleri hem de geniş ağlarıyla başka hiçbir seçeneğe ihtiyaç duymadan dolaşabilmenize olanak tanıyor. Bu nedenle taksiye ve araç kiralama kesinlikle fazladan para harcamamanızı tavsiye ediyoruz.

Hem tatil yapmak hem de bir futbolsever olarak Liverpool’a gelmişken harika bir atmosferde maç seyretmek isterseniz biletlerinizi şehre varmadan çok önce almanızda fayda var. Aksi halde bir futbol şehri olan Liverpool’da hemen tükenen biletler nedeniyle açıkta kalabilir ya da çok pahalı birücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Yağmurlarıyla ünlü şehirde, her an yakalanabileceğiniz yağmurlarda sırılsıklam olmamak ve gezinizi sonlandırmak zorunda kalmamak için bavulunuzda bir şemsiye ve yağmurluğa mutlaka yer ayırın.

İstanbul’dan uçakla 3 saat 22 dakika’da ulaşabileceğiniz Liverpool’un para birimi Sterlin’dir. Türkiye ile arasında 2 saatlik bir fark olan şehirdeyken yapacağınız iş ve özel görüşmelerinizde bu farkı unutmayın.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık