Namazdaki müstehap vakitler nelerdir

Namazdaki vakitler nelerdir

Her vaktin namazı, kendisi için belirlenmiş olan vaktin hangi parçasında kılınırsa kılınsın vaktinde kılınmıştır.

Efendimiz Hz. Muhammed (sas), “Vaktin evveli, Allah’ın hoşnutluğu, vaktin sonu ise affıdır.” buyuruyor. Farz Namazları vaktin ilk girdiği anda kılmak efdal. Bununla birlikte Resulullah’ın sünnetinde, bazı namazların mevsim, iklim gibi bazı değişik durumlar nazara alınarak, vaktin evvelinden geciktirilerek kılınması daha faziletli sayılmış. Vakit namazlarını kılmanın daha faziletli ve sevaplı sayıldığı bu zaman dilimlerine fıkıhta ‘Müstehap vakitler’ deniyor. Bir Müslüman’ın Yol Haritası’nda vakit namazlarının kılınmasının müstehap olan vakitleri şöyle sıralanıyor:

-Sabah namazında ortalığın biraz ağarmasını beklemek müstehap. Buna deniliyor. Bunun sebebi daha çok insanın namaza iştirak etmesi.

-Yazın öğle namazını biraz serinlik çıkıncaya kadar geciktirmek, kışın da ilk vaktinde kılmak müstehap.

-İkindi namazını, güneşin renginin henüz değişmeyeceği bir vakte kadar geciktirmek daima müstehap. Güneşin bu değişiminden maksat güneşin gözleri kamaştırmayacak bir duruma gelmesi.

-Akşam namazını, yaz ve kış her mevsimde acele kılmak müstehap.

-Yatsı namazını gecenin üçte birine kadar geciktirmek müstehap. Gecenin yarısına kadar geciktirilmesi ise mübah.

-Vitir namazını gece uyanacağına güvenen kimselerin uykudan önce kılmayıp gecenin sonlarına doğru tehir etmeleri müstehap. Gece kalkıp teheccüt namazı kılmayı âdet edinenlerin vitir namazını tehir etmeleri daha faziletli.

Ayet-i kerime

“Ben” dedi, “sıkıntımı, keder ve hüznümü sadece Allah’a arz ediyorum. Hem sizin bilemediğiniz birçok şeyi Allah tarafından vahiy yolu ile biliyorum.” Yusuf Sûresi 12/86

Hadis-i şerif

Allah katında duadan daha kıymetli bir ibadet yoktur. Tirmizi, Ebu Hureyre (ra)

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Namazdaki müstehap vakitler nelerdir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık