Perde Çeşitleri hakkında bilgi

Perde Çeşitleri hakkında bilgi

Her evde zevk ve isteklere göre farklı perde çeşitleri kullanılmaktadır. Bu perde çeşitleri kullanışlılık, dekor ve model olarak farklılık göstermektedir. Rustik, katlamalı, balon, briz, stor ve jaluzi perdeler başlıca perde çeşitlerindendir. Bu yazımızda perde çeşitleri hakkında kısa bilgiler sunacağız.

Rustik Perde: Bir boru üzerine ahşap veya pirincin uygulanmasıyla oluşur. Rustik perdeler, evin mobilyalarına göre tercih edilmelidir. Eğer ev mobilyaları çoğunlukla ahşaptan oluşuyorsa ahşap rustik perdeler, spor bir mobilya ise pirinç rustik perdeler kullanılması daha uygunlu olacaktır. Rustik perdeler için özel bir kumaş yoktur. Her türlü kumaş kullanılabilir. Ancak ahşaplarda keten kumaşlar, pirinçlerde ise klasik, ağır kumaşlar kullanılması daha hoş olacaktır.

Katlamalı Perde: Mekanizma yardımı ile yukarı ve aşağı hareket edebilen bir perde çeşididir. İki farklı katlamalı perde modeli vardır. Bunlar, aralarında çubuk olan katlamalı perdeler ve aralarında çubuk olmayan katlamalı perdelerdir. Aralarında çubuk olan katlamalı perdeler kademeli olarak katlanırken, aralarında çubuk olmayanlar ise üst üste yığılarak katlanırlar.

Oturma-Odası-Perde-kombinleri-1024x628Balon Perde: Özellikle manzaralı pencerelerde tercih edilen balon perdeler, kabarık bir yapıya sahiptir.

Briz Perde: Sürekli açılıp kapanan kapı veya pencerelerde kullanılan bir perde çeşididir. Kapı veya pencerenin açılmasına engel olmayacak noktadan monte edilir. Özellikle mutfak ve yazlıklarda görülen briz perdeler, kafe ve restoranlarda da dekoratif bir görüntü verdiğinden dolayı sık rastlanır. Ahşap çubuk veya metal çubuk üzerine uygulama yapılır.

Stor Perde: Mekanizmaya bağlanarak manuel olarak aşağı yukarı hareket edebilen bir perde çeşididir. Ancak bu mekanizmalar isteğe bağlı olarak uzaktan kumandalı sisteme de dönüştürülebilir. Stor perdelerde kullanılan kumaş, normal kumaşın sertlendirilmesi ile meydana gelmektedir. Hemen her yerde kullanılan stor perdeler güneşlik veya dekoratif olarak kullanılmaktadır.

Jaluzi Perde: Şerit biçiminde metal, ahşap veya plastik levhalardan yapılmış, içeriyi göstermeden dışarıyı gösterebilen bir perde çeşididir. Tül perdelere göre çok daha kullanışlı ve çok daha şık olan jaluzi perdeler malzemesine göre ahşap, mikro ve plastik jaluzi olmak üzere üç çeşittir.

Her kullanıcının tarzına hitap edebilen perde çeşitlerini kısaca açıkladık. Bu perde çeşitlerini tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli ortak nokta kalitedir. Kaliteli perde çeşitlerini işinde ehil firmaları tercih ederek elde edebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık