Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ev dekorasyonunda perde ve halının yeri ayrıdır. İkisi de olmazsa ev tamamlanmamış görünür. Bu yazıda “nasıl bir perde almalıyım?”sorusuna 6 adımda cevap bulacaksınız.

1. Önce tarzınızı belirleyin. Sonra salonunuza şöyle bir bakın. Koltuk takımı rengi, duvarlarınızın rengi ve halılarınızın rengi nedir? Çünkü salonunuza hakim olan renkler, perde seçiminizi direkt etkileyecektir. Bu yüzden perde seçimini mutlaka en sona bırakın.

2. Zıt renkler tercih edin: Perde modelinizi seçerken kesinlikle koltuk takımı, halı ve duvarlar ile uyumlu renkler tercih etmeyin. Tam aksine zıt renkler tercih edin. Mutlaka perdeleriniz ile mobilyalarınızın zıt renklerde olmasına özen gösterin

3. Küçük detaylar ile uyumu yakalayın: Renk ile uyumu yakalamak yerine, küçük detaylarda uyumu yakalamaya çalışın. Mesela koltuk takımınız üzerindeki yastık deseninin içindeki krem rengi perdenin deseninin içindeki bir rengi de krem rengi tercih edebilirsiniz. Küçük ayrıntılar ile uyumu yakalamak, salonu estetik bir görüntüye kavuşturacaktır.

4. Perde kumaşı: Koltuklarınızın ve diğer mobilyalarınızın kumaşı ile uyumlu olmalı. Mesela, koltuk takımınızın kumaşı keten ama perdeleriniz parlak. Bu kötü bir görüntü oluşturacaktır. Perdelerinizi komşudan ödünç almışsınız gibi duracaktır.Bu yüzden aynı dokularda işlenmiş kumaşları tercih etmelisiniz.

5. Perde modelleri: Renk ve kumaşa karar verdik ama bir sürü perde modeli var. Hangisini seçmeliyim? Rustik perdeler, stor perdeler, zebra perdeler, ip perdeler, mekanizmalı perdeler… Önce evinizin, salonunuzun dekorasyon stilini belirleyin. Vintage ve country stilinde bir ev dekorasyonuna sahipseniz, rustik perdeler ve çiçek desenli kumaşlar sizin için uygun olacaktır. Modern bir ev dekorasyonuna sahipseniz, stor ve zebra perdeler sizin için uygun olacaktır. Yüksek tavanlı ve geniş pencereli bir eviniz ve klasik çizgide mobilyalarınız varsa, ip perdeler ve mekanizmalı büyük pileli perdeler sizin için uygun olacaktır.

6. Perde aksesuarları: Evinizin stiline göre tercih etmeniz gereken bir detay. Her stil için farklı aksesuarlar var. Mesela country bir evde, rustik bir perdeye Osmanlı figürü ya da yaldızlı bir aksesuar yakışmaz. Aynı tarzda objeler seçmeye özen göstermeliyiz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık