Prematüre Bebeklerin Beslenmesi nasıl olmalıdır

Prematüre Bebeklerin Beslenmesi nasıl olmalıdır
Prematüre Bebeklerin Beslenmesi nasıl olmalıdır

Özenle beslenmeleri gerekiyor.

Prematüre bebeklerin hastane ve evde bakım sürecindeki beslenmesi yalnızca besin gereksinimlerinin karşılanması anlamını taşımıyor. Bu dönemdeki beslenmesi çocuğun tüm yaşamını etkiliyor.

Beslenme yoluyla beyin, bağırsak ve hormonal fonksiyonların gelişimi etkilediği gibi dengeli beslenme ve yeterli büyüme erişkin yaşlarda şişmanlık, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi pek çok sağlık sorunun oluşumunu da engelleyebiliyor. İşte bu nedenle doğru ve zamanında beslemek çok önemli. Ancak prematürelerde mide ve bağırsakların olgunlaşmasını tam tamamlamamış olması nedeniyle emme ve yutma sorunları, besin emilim düşüklüğü, sindirimin yavaş ve bağırsak hareketlerinin düzensiz olması sık görülen sorunların başında geliyor. Bunun yanı-sıra bu bebeklerde yoğun sağlık sorunlarının varlığı ağızdan beslenmeyi güçleştiriyor. Bütün bu etkenler doğumdan sonra beslenme ve kilo almasını yavaşlatıyor. Oysa bu bebeklerin açıklarını kapatmak ve akranlarını yakalamak için normalden daha yüksek kalori ve protein almaya ihtiyaçları var. işte bu yüzden eve gönderilen bebeğin uygun bir ortamda, beslenme konusunda eğitim almış annenin ve uzmanların kontrolüne ihtiyacı doğuyor.

Prematüre bebeklerin mümkün olduğunca kendi annesinin sütüyle beslenmesi gerekiyor. Çünkü erken doğum yapan annenin sütü, zamanında doğum yapmış annenin sütünden farklı. Bu annelerin sütünde kendi bebeğinin ihtiyaç duyduğu total nitrojen, protein, sodyum, klor, magnezyum, demir, bakır, çinko verirken laktasyon dönemde de daha yüksek IgA içeriyor. Ancak doğum ağırlığı 1800 gramdan küçük olan bebeklere verilecek anne sütünün özel bir katkı maddesi ile (eoprotin) güçlendirilmesi gerekebiliyor.

Uzmanlar bebek 1 yaşına gelene kadar mümkünse anne sütüyle beslenmesinin yararlı olduğunu vurguluyorlar. Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda prematüreler için üretilmiş daha yüksek kalori ve protein içeren formül mamalar kullanılabiliyor. Ayrıca bu bebeklerin vitamin ihtiyaçları da akranlarına göre daha farklı olduğu için yağda çözünen vitaminler ve folik asit takviyesi yapılıyor. Demir ihtiyacını karşılamak için de 2 aydan sonra koruyucu dozda demir kullanıyor.

Kaptan beslemek, neden biberonla beslemekten daha tehlikesizdir.

*

Kaynatmak mümkün değilse, kaplar su ve sabun ile kolayca temizlenir.
*

Kaplar, biberonların aksine uzun süre ortalıkta dolaştırılmaya uygun olmadıklarından bakteri üremesine vakit kalmaz.
*

Kabı bebeğin yanına bırakıp gidemezsiniz, biberon gibi ağzında bırakamazsınız.
*

Kaptan bebeğini besleyen kişi mutlaka çocuğu tutmak ve ona bakmak zorundadır.
*

Kap, bebeğin meme emmesine engel olmaz.

Bir bebek kapla nasıl beslenir?

*

Bebeği dizinizde tam dik veya yarı dik oturacak şekilde tutunuz.
*

Küçük süt kabını bebeğin dudaklarında tutunuz. Kabı , süt bebeğin dudaklarına ancak değecek şekilde eğiniz.
*

Kap, bebeğin alt dudağında gevşek bir şekilde dururken, kabın kenarları bebeğin üst dudağına değer.
*

Bebek hareket ederek gözlerini ve ağzını açar. DDT bir bebek sütü ağzına diliyle almaya başlar. Term veya büyük bir bebek sütün bir kısmını dökerek emer.
*

Sütü bebeğin ağzına dökmeyiniz. Sadece kabı dudaklarında tutup kendisinin sütü almasını sağlayınız.
*

Bebek yeterince aldığında ağzını kapar, daha fazla almaz. Eğer yeterli miktarda almadıysa bir dahaki sefere daha çok alacaktır. Veya daha sık beslemeniz gerekecektir.
*

Ne kadar aldığını her besleme için değil, her 24 saat için hesaplayınız.

Hasta bebeği emzirmeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Hastalık sırasında anne sütü ile beslenmeye devam eden bebekler daha çabuk iyileşir. Eğer bir bebek iyi emebiliyorsa annesini daha sık aralıklarla emmelidir. Anne, emzirme sayısını çocuğun hasta olduğu günlerde günde 12 veya daha fazlasına kadar çıkarabilir. Bazen bebek başka besinleri almaz, anne sütünü ise istemeye devam eder. İshalli çocuklarda bu çok sık rastlanan bir durumdur.

Eğer bir bebek her öğünde eskisine göre daha az emiyorsa öğünler kısa da olsa anne daha sık emzirmelidir.

Eğer bir bebek ememiyor, emmeyi reddediyor yada yetersiz emiyorsa: annenin sütünü sağıp bir kap yada kaşıkla vermesi gerekir. Bir taraftan da bebek istediği zaman emmeye devam etsin. Eğer bebek ağızdan beslenemiyorsa: anne sütünü mutlaka sağmalıdır. Sütünü biriktirebilir yada başka bir bebeğe verebilir. Bebek iyileşir iyileşmez tekrar emzirmeye başlamalıdır.

Annenin süt miktarını arttırmak için neler yapılabilir:

Memenin uyarılması için annenin bebeğini sık emzirmesi gerekir. Sık emmiyorsa, süt artmayacaktır.

Sadece daha fazla yemek, bir kadının süt miktarını arttırmaz.

Ama annenin beslenmesi yetersiz ise güç ve enerji kazanmak için anne daha fazla yemelidir.

Anne yeterli besleniyorsa, yemek ve sıcak içecekler annenin daha güvenli ve rahat hissetmesini sağlayabilir.

Birçok anne özellikle emzirme sırasında her zamankinden daha çok susadığını fark eder. Susuzluklarını gidermek için daha çok su içmelidirler. Ama ihtiyaçtan fazla sıvı almak, süt miktarını arttırmaz.

Birçok toplulukta, deneyimli kadınlar süt miktarını arttıran bazı maddeleri bilirler. Bunlar insanların süt miktarını arttırdıklarına inandıkları bazı özel yiyecekler, içecekler veya bitkilerdir. Bu maddeler ilaç gibi etki etmezler ama annenin güvenli ve rahat hissetmesini sağlayabilirler.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Prematüre Bebeklerin Beslenmesi nasıl olmalıdır Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık