Prematüre Çocukların Okul Yaşamı

Prematüre Çocukların Okul Yaşamı
Prematüre Çocukların Okul Yaşamı

Günümüzde çocuklardan akademik beklentiler arttıkça, okulda sorun yaşayan çocuk yüzdesi de artıyor. Çocukların yüzde 5-15’nde okul başarısının düşük olduğu veya davranış ve uyum problemlerinin yaşandığı biliniyor.

Nörolojik olarak ve IQ testleri normal olsa bile düşük doğum ağırlıklı bebeklerin okul çağında sorun yaşama olasılıkları, doğum ağırlığı normal olan çocuklardan yüksek. Bu çocuklarda hafıza, konsantrasyon ve koordinasyon sorunu olabileceğinden eğitim desteği almaları gerekebilir.

Prematürelerin daha endişeli, daha az kendine güvenli ve duygusal olarak daha az uyumlu olduğunu gösteren araştırmalar da var. Yine başka bir araştırmada dikkat yetersizliği ve hiperaktivite bozukluğunun özellikle prematüre erkek bebeklerde daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor.

Bu çocukların başarısını etkilen başka bir faktör ise ailelerin tutumu. Prematüre doğan çocuklarını daha kolay incinebilir olarak algılayan anne babalar, çocukların sosyal etkileşimini kısıtlayıcı tutumları da sosyal gelişimi sımrlandırabiliyor. İşte bu yüzden prematüre çocuk sahibi olan anne babalarına yoğun bakımda yatış süresi boyunca ve taburculuk sonrası psikososyal destek verilmesi, bebeğin gelişimini ve ileriki dönemlerdeki ruh sağlığını olumlu etkiliyor.

ABD’de organize edilen bir çalışmayla bu uygulamanın yararlı sonuçları ortaya çıkmış. ABD’de aileler “bebek ruh sağlığı ve gelişimi” adı verilen bir programa alınarak annelere çocuk gelişimi, çocuğa yaklaşım stratejileri öğretildiği gibi çocuklarla da eğitsel açıdan çalışılmış. Bu programa katılan çocuklar, 3 yaşına geldiklerinde ortalama IQ larının programa katılmayanlardan daha yüksek ve davranış sorunlarının daha az olduğu ortaya çıkmış.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık