Renklerin Anlamları Hissettirdikleri

Hissettirdikleri

Turuncu
Sarı ve kırmızının karışımından elde edilen turuncu, her iki rengin etkilerini taşır. Kırmızıdan gelen çekicilik, motivasyon, hırs ve dışadönüklük hislerini yansıtır. Sarının samimiyetini de içinde barındırır. Girişken ve sıcakkanlı insanlar bu rengi oldukça sever. Turuncu, gençlikle ve enerjiyle bağdaştırılır.

İç Mekânda Turuncu’nun Kullanımı

Coşku ve hareketi körüklediği için dinlenme ve çalışma alanlarında bu rengi kullanmamaya çalışın. Turuncuyu, tamamlayıcı rengi mavinin koyu tonlarıyla kombine ettiğinizde oturma odası ya da mutfakta harikalar yaratabilirsiniz.

Sarı
Sosyalliği ve iyimserliği ifade eden sarının, coşku ve hareketlilik gibi etkileri var. Arkadaş canlısı insanların tercihi olan sarı cesareti ve yeniliklere açık olmayı simgeler. Harekete geçmek için bir tetikleyici arayanlar bu parlak rengin enerjisinden faydalanabilir. Güneşin berrak ışıklarını andıran sarı, yaratıcılık arayanlara da ilham verir. Sarının fazla kullanımı kafa karışıklığına ve depresyona sebep olabilir. Örneğin bazı araştırmacılar, dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh’un son dönemlerde en çok tercih ettiği rengin sarı olmasını da buna bağlıyor. Sarı, aynı zamanda geçiciliği temsil eder. Bu yüzden birçok ülkede taksiler sarı renktedir. Trafik lambalarında hareket etmeyle durma arasındaki süre için sarının kullanılması rastlantı değildir.

İç Mekânda Sarı’nın Kullanımı

Sıcak sarıyı, tamamlayıcı rengi morla birlikte kullanarak bir uyum yakalayabilirsiniz. Oturma odası ya da yatak odasında kullanımı göz yorabilir. Bu yüzden antre ya da banyo gibi, fazla vakit geçirmediğiniz alanlarda kullanmak daha doğru. Sarı ayrıca çocuk ve genç odalarında, çalışma ve yatak odalarında mor ile beraber kullanılmalı.

Mor
Kırmızı ve mavinin karışımından elde edilen mor, her iki rengin özelliklerini taşır. Mavinin getirdiği saflık, durgunluk ve huzuru, kırmızının özgüven ve albenisiyle harmanlar. Kışkırtıcı, zarif ve gizemlidir. Birçok kültürde asaletin rengi olarak kabul edilir. Yatıştırıcı etkisinden dolayı yas dönemlerinde kullanılması tavsiye edilir. Manevi duyguları pekiştirdiği için meditasyonda oldukça sık tercih edilir.

İç Mekânda Mor’un Kullanımı

Dingin, zarif ve iddialı bir atmosfer yaratmak için moru tercih edebilirsiniz. Evin her alanında kullanılması uygun olan bu renk en çok yatak odasına ve antreye yakışır. Tamamlayıcı rengi sarının tonlarıyla ya da açık griyle birlikte kullanarak en güzel uyumu yakalayabilir ve morun olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Mavi
Mavi huzur, güven, barış, umut ve özgürlük gibi olumlu duygularla özdeşleşmiş bir renk. Mavinin bunlar dışındaki etkileriyse hayalperestlik, hassaslık ve aşırı duygusallık olarak bilinir. Karmaşadan uzaklaşıp hayata mola vermek isteyenler için gerekli olan ferahlığı mavi sağlar. Tamamlayıcı rengi, turuncudur. Sakinleştirici ve duygusal açıdan onarıcı özelliğe sahiptir.

İç Mekânda Mavi’nin Kullanımı

Mavi, melankoliyi ve durgunluğu tetiklediği için hareketin çok olduğu alanlarda tercih edilmemeli. Soğuk bir renk olduğu için canlı ve sıcak renklerle kombine edilmeli. Örneğin, tamamlayıcı rengi turuncunun tonlarıyla birlikte kullandığınızda maviden en iyi verimi alabilirsiniz. Banyo ve yatak odasında maviyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kırmızı
Kırmızı gücü, canlılığı ve aşkı temsil eder. Bir bakıma hayatın rengidir. Yoğun bir enerji ve yaşama sevinci aşılar. Aktif, girişken ve hayat dolu insanlar, kendilerini bu renkle ifade ederler. Cesaretin ve ihtirasın rengi olan kırmızı, dışadönük kişiler için bir motivasyon aracıdır. Çalışkanlığı tetikleyerek varmak istediğiniz hedefe odaklanmanızı ve hırsınızın artmasını sağlar. Ateşin rengi olan kırmızının, ateşle özdeşleşen tutkuyu ve sıcaklığı tetiklemesi de tesadüf değil. Bu davetkâr rengin büyüsüne de fazla kapılmamak gerek çünkü kırmızının çok yoğun kullanımı agresyonu tetikleyebilir. Tamamlayıcı rengi yeşille ve yumuşak renklerle birlikte kullanıldığında, istenilen olumlu ve canlı etkiyi yaratır.

İç Mekânda Kırmızı’nın Kullanımı

Kırmızı, coşkulu bir renk olduğu için eğlence mekânlarında sıklıkla tercih ediliyor. Bu yüzden, hareketin yoğun olduğu mutfakta kullanmak için ideal. Sabırsızlık hissi uyandırdığı için bekleme odalarında, hastanelerde ve dinlenme alanlarında kullanılmamalı. Genellikle çocuk, yatak ve oturma odasında yumuşak kırmızı tonlarının tamamlayıcı renkleriyle birlikte kullanılması önerilir. Dikkat dağıtıcı bir etkisi olduğu için çalışma odasında da kullanılmamalı.

Beyaz
Başlangıçlarla özdeşleşen beyaz, ferahlık hissi uyandırır. İyimser, uzlaştırıcı ve açıktır. Yeni umutların rengidir. Yalnızlığı sevmeyen beyaz her renkle uyumludur, bu yüzden arkadaş canlısı olmaya teşvik eder. Beyaz, asalet ve hoşgörünün rengidir. Pek çoğumuzun zihninde masumiyetle özdeşleşen bu rengin merhamet duygusunu uyandırdığı da biliniyor. Beyaz, sadeliği ve gösterişten uzaklığıyla bize güven ve huzur aşılıyor.

İç Mekânda Beyaz’ın Kullanımı

Bu kadar olumlu etkisi olmasına rağmen beyazın yoğun kullanımı gözü yorar ve algıyı azaltır. Beyazı, iç mekânlarda tamamlayıcı olarak kullanmak daha doğru olabilir.

Gri
Gri, siyah ve beyazın karışımından oluşur ve iki rengin de bazı özelliklerini taşır. Örneğin siyahın olumsuz etkileri arasında yer alan karamsarlığı, melankoliyi ve tekdüzeliği gri de yansıtır. Beyazın sakin ve temkinli etkisini sevenler, gride de aynı hissi yakalayabilirler. Girişken olmayan, garantici ve kararsız insanların favori rengi olarak bilinir. Renklerin en gizemlisi gri, dışarıdan sakin görünen ama içinde fırtınalar kopan bir insanı andırıyor. Hayatın koşturmacasından bir süreliğine uzaklaşmak isteyenler, hayal kurduran ve başka dünyalara daldıran griden yardım alabilirler. Grinin iddiasız doğasıyla çelişen, görkemli bir havası da var.

İç Mekânda Gri’nin Kullanımı

İç mekânlarda tek başına kullanıldığında insanı soyutlar ve içe kapanık hale getirir. Canlı ve sıcak renklerle birlikte kullanıldığında harika sonuç verir.

Yeşil
İlkbaharı, yeni başlangıçları ve umudu ifade eden bu renk azimli, sabırlı ve kendiyle barışık insanların rengidir. Yakınlık, duyarlılık ve istikrarın rengi yeşil rahatlatır ve zihin açar. Yeşil, her baharla tabiatın uyanışını size hatırlatır. Bu da heyecanlı ve kıpır kıpır olmanızı sağlayarak ruhunuzu canlandırır. Bu canlılığı en iyi şekilde dengelemeyi başaran yeşil, tutarlı ve mantık odaklı bir hayat için gereken renktir.

İç Mekânda Yeşil’in Kullanımı

Dingin ve umut dolu yeşil, hastanelerde ve huzurevlerinde çok sık karşımıza çıkar. Yeşili antrede, banyoda ve mutfakta kullanabilirsiniz. Çalışma alanları için ideal yeşilin ideal olduğu bilinir. Tek başına insanı rehavete sürüklediği için yeşili canlı ve sıcak renklerle dengelemeye çalışın.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık