REZERVUAR İÇ TAKIMININ MONTAJ NASIL YAPILIR?

Bozuk, akıtan, hatta damlatan bir rezervuar su faturanızı ciddi şekilde etkileyebilir. Bozuk parçayı biliyorsanız komple rezervuar iç takımını değiştirmenize gerek yok. Farklı firmaların üretimi olsa bile rezervuar iç takımlarının birçok parçası özellikle contaları aynıdır.

Bu nedenle arızalı parçayı biliyorsanız ya da tahmin edebiliyorsanız sadece bu parçayı bulup değiştirebilirsiniz. Ayrıca sadece doldurma grubunu da (flatör) hırdavatçılardan bulup takabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi rezervuar iç takımları çok çeşitli şekillerde üretilirler. Çekmeli, basmalı, kademeli, stoplu, havalı gibi. Tabi bu farklılıklar montajda kafanızı karıştırabilir. Yanlış bir montaj en baştan başlamanıza neden olabilir. Çok fazla model bulunduğundan sadece genel olarak montajda dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıraladık:

ESKİ REZERVUAR İÇ TAKIMINI SÖKMEK

Klozetin yanındaki ara muslukları kapatın ve sifonu çekin. İçerden rahat çalışmak için rezervuar kapağını tamamen çıkartın.
Rezervuar iç takımı genel olarak iki parçadan oluşur. Kenardaki kısım doldurma mekanizması, ortadaki kısım ise boşaltma mekanizmasıdır.
Rezervuarın ara musluklara giden flex boru bağlantısını sökün.
Yandaki doldurma mekanizmasının vidalarını alt kısımdan gevşeterek çıkartın.
Rezervuarın alt kısımdaki iki vidayı sökerek rezervuarı komple çıkartın. (Vidaları sökerken içerden de tornavida ile tutmanız gerekir
Rezervuarı çıkardıkran sonra ortadaki boşaltma grubunun altındaki büyük plastik vidasından sökerek boşaltma mekanizmasını tamamen çıkartın.

YENİ REZERVUAR İÇ TAKIMI MONTAJI

Vidalama deliklerinde pislik varsa temizleyin.
Rezervuarınızı vidalarından klozete monte etmeden önce iç takımının parçalarını monte etmelisiniz.
Önce doldurma kısmını (kenardaki kısım) monte edin. Vida, conta ve pulların doğru yerleştirilmesi gerekir. İç kısma pul ve ucu hunileştirilmiş contayı koyun. Dış kısımda ise bir conta, pul ve somunu yerleştirip dışardan sıkıştırın. (Contalar için ürün kitapçığından yardım alın.) (Doldurma grubunun dönmemesi için içerden de tornavida ile sabitlemeniz gerekebilir

Doldurma kısmını monte ettikten sonra boşaltma kısmına geçin. Burada daha dikkatli olmalısınız. Rezervuarlar iç takımı modellerinde farklı kısım burasıdır. Burada simit gibi iki büyük conta bulunur. Küçük olanını doldurma grubunun altına, rezervuarın içinde kalacak şekilde takın. Büyük plastik somunu da rezervuarın dış kısmından takarak elinizle iyice sıkıştırın.

Bu alt kısımda kalan plastik somunun üzerine de büyük contayı geçirin ve rezervuarı klozetin üzerine tam yerine denk gelecek şekilde otutturun.

Şimdi içerden sabitleme vidalarını takın. İçerde hunileştirilmiş bir conta, somun olsun. Dış kısımda ise bir conta, pul ve somunu olsun. Alt kısımdan somunları anahtar yardımıyla iyice sıkın.
Flex hortumunu alt kenardaki doldurma grubuna anahtar yardımıyla sıkıştırın. İçinde conta olmasına dikkat edin.

Kapak üzerindeki basma çekme düğmesini ürün kitapçığındaki gibi takın. (Modele göre değişkendir.)
Ara musluğunuzu açıp rezervuar dolduktan sonra sifonu çekin. Damlayan yer olup olmadığını kontrol edin.

UYARI VE TAVSİYELER

Yukarıdaki bilgiler ek ve genel bilgilerdir. Montaj kitapçığınıza destek olması içindir.
Rezervuar iç takımı takılmadan önce komple rezervuarın sökülmesi gerekir. Sadece kenardaki doldurma grubu değişecekse rezervuar sökülmez
Eski rezervuar iç takımınızı sökerken montajda size yardımcı olması için hangi parçanın nereden çıktığına dikkat edin.
Montajda keten veya teflon bant kullanılmaz, bütün ihtiyacınız olan kutunun içindedir.
Conta, vida, somunların doğru yerleşimi ve çekme, basma düğmesi montajında kitapçığınızı dikkatlice gözden geçirin.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık