Uyku Hastalıkları

8 yıl önce

Aşırı uyuma,uykusuzluk kadar sık görülmeyen bir hastalıktır.Ancak,aşırı uykununda sebepleri araştırılmalı uyarıcı ilaçlarla tedavisine çalışılmamalıdır.Aşırı uyuma hastalığının ailevi yani kalıtımla ilgili olduğu tezi haylı kuvvetlenmktedir. Diğer uyku bozuklukları 1.Uykuda yürüme 2.Uykuda horlama 3.Uykuda altını ıslatma 4.Uykuda diş gıcırdatma 5.Uykuda kabus görme Aşırı Uyuma Sebepleri - Narkolepsi sendromu - Alkol ve diğer bastırıcı ilaçlar. - Uyku-uyanıklık çizelgesinde bozulma. - Menstruasyon (aybaşı) ile aşırı uyku. - Huzursuz bacak sendromu ve uyku apneleri. Uykusuzluk gibi aşırı uyumak...

11 yıl önce

Uyku problemleri uykusuzluk, cok uyuma nedenleri Aslında herkesin herhangi bir zamanda uyku problemi olur. Bunun için pek çok neden bulunmaktadır. Uykusuzluk en az üç hafta süren uykuya başlama ve devam etmede güçlük olarak tanımlanmıştır. Bir ya da iki gece bozulan uyku, uykusuzluk kavramına uymaz. Aynı zamanda gün boyunca yorulmadıysanız, ne kadar kötü uyuduğunuzu düşünürseniz düşünün uykusuzluk yakınmanız yoktur. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Yeni yapılan bir araştırmaya göre Uyku hafızadaki hataları gideriyor Yeni yapılan bir araştırmaya göre uykunun hafızadaki hataları azalttığı tespit edildi. Learning & Memory isimli dergide yayınlanan çalışma, Michigan Eyalet Üniversitesi'nden bilişsel sinirbilimciler tarafından gerçekleştirildi. Doç. Dr. Kimberly Fenn ile Chicago ve Washington Üniversitesi'nden meslektaşları, bir grup kolej öğrencisinde hafızadaki hatalar üzerinde çalıştılar. Önceki araştırmalar, uykunun hafızayı geliştirdiğini gösterirken, bu araştırma ilk kez...

12 yıl önce

Deliksiz bir uyku için tavsiyeler Deliksiz bir uyku herkesin hayali... Yeterince uyumazsanız, kan şekeriniz yükselebilir, depresyona meyilli hale gelebilirsiniz. Hatta beyninizde hasarlar bile oluşabilir. Hafızanızdan bağışıklık sisteminize, kalp ve metabolizmanıza kadar her şey etkilenerek tiroid ve stres hormonu seviyeniz değişebilir. Günlük işlerinizi sıkıntısız yerine getirebilmek ve sağlığınız için günde en az 7 saat kesintisiz uyumanız gerekiyor. İşte size deliksiz bir uyku çekmenin...

12 yıl önce

Niçin uykuya ihtiyacımız vardır? Uyku neden gereklidir? Günde ne kadar uyuyamız gerekiyor? Eğer birkaç gün uykusuz kalırsak vücudumuzda neler olur? Buna benzer soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, işte cevapları: Yeni doğan bebekler günde 20 saat uyurken, 4 yaşına kadar olan çocukların 12 saat, 10 yaşına kadar olanların ise günde ortalama 10 saat uykuya ihtiyaçları var. Yaşlılar ise günde 6-7 saat uyurken birçok yetişkine...

12 yıl önce

Bu sorunlar Uykuyu haram eden rahatsızlıklar Herkes gece yatıp sabah kalkmak, derin bir gece uykusu çekmek ister. Ancak, bazı durumlarda uykumuz bölünür, uyuyamayız ve sabahları da yataktan kalkmamız çok zor olur. Peki uykusuzluğa yol açan nedenler neler olabilir? CBC News'te yer alan habere göre, 2002 yılında yapılan istatistiklere göre, Kanada'da yaşayan 15 yaşın üstündeki her 7 kişiden birinin (yaklaşık 3,5 milyon kişi)...

12 yıl önce

Eşi horlayan bir kişi, hayatı boyunca iki yıllık uykusunu kaybediyor Uzmanlar horlamanın kimi zaman çiftler arasında ilişkiyi tehdit eden en önemli unsur olabildiğini belirtiyor. İngiltere'de bu konuda yapılan bir araştırma, oldukça ilginç bir gerçeği ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, eşi horlayan bir kişi, yaşamı boyunca iki yıllık uykusunu kaybediyor. Normal erişkin insanların yüzde 45'i zaman zaman horluyor. Buna karşın yüzde 25'lik...

12 yıl önce

Derin bir uyku çekmek isteyenlere 20 öneri Uykusuzluk kan şekeri seviyenizi yukarıya çıkarabilir, sizi depresyona meyilli hale getirir ve beyin hasarına yol açabilir.Uykusuzluk, hafızanızdan bağışıklık sisteminize, kalp ve metabolizmanıza kadar her şeyi etkileyerek tiroid ve stres hormonu seviyenizi değiştirebilir. Hatta uykusuzluk sizi öldürebilir. Çünkü, arabanızla yolda giderken uyuklarsanız kaza yapabilirsiniz. (Her yıl tahminen 71 bin kişi direksiyon başında uyukladığı için...

12 yıl önce

UYKU APNESİ NEDİR UYKU APNESİ NEDİR Kadınların % 6 sını, erkeklerin % 12`sini etkileyen yaygın bir hastalıktırUykuda solunumun (ağızdan ve burundan hava geçişinin) belli sürelerle ve sıklıkla istemsiz olarak durmasıdır. Kişi uyurken, solunum ara ara durup, tekrar başlaması ile kendini gösterir; (daha&helliip;)

12 yıl önce

Uykunun azı da çoğu da ömrü kısaltıyor Uykunun azı da çoğu da ömrü kısaltıyor Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Arslan, uykunun bağışıklık sistemini şarj ettiğini belirterek, 8 saatten az uyuyanların bağışıklık sisteminin, 8 saat ve üzerinde uyuyanlara göre daha zayıf olduğunu söyledi. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Horlama nedir Horlama nedir Halk arasında uyku sırasında bireyin çıkarttığı gürültülü ses olarak tanımlanan, tıbsal manası ise özellikle erişkinlerde gözlenen horlamanın en sık nedeni yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkması ve bu kasların gerginliklerini kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve küçük dilin titreşmesidir. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Uyku ve Yaşlılık hakkında bilgi Yaşlandıkça uyku düzeni değişmekle birlikte yaşamın her döneminde fizik ve ruh sağlığı için uyku gereklidir. Araştırmalara göre 65 yaşın üzerindeki insanların yarısından fazlası uyku sorunları yaşamaktadırlar. Bazılarında uykuya dalmada veya sürdürmedeki güçlük (daha&helliip;)

12 yıl önce

Uyku ve Kadın hakkında bilgi Yeterli miktarda uyku herkes için önemlidir ama kadınların iş yaşantılarındaki sorumluluklarına ek olarak ev işleri, çocuklar ile ilgili de sorumlulukları vardır ve uykuya yeterli süre ayıramadıkları için uyku ihtiyaçlarını düzenli olarak gideremezler. Her yaştaki kadın uyku bozuklukları ile karşı karşıya kalabilir. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Uyku ve Sosyal Yaşam hakkında bilgi Uyku bozuklukları insanların sosyal yaşantılarını ciddi şekilde etkilemektedir. Uyku hastalıklarına bağlı gündüz artmış uyku hali, hastaların işlerini yapmasını engelleyerek onları başarısızlığa sürükleyebilmektedir. Aynı zamanda sosyal çevrelerindeki insanlarla geçirdikleri zamanda istemsiz uyku halleriyle bazen alay konusu olmakta bazen de arkadaşlarının acıma hissi ile karşılaşmaktadırlar. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Uyku ve Kalp Sağlığı hakkında bilgi Uyku apne sendromu pek çok kalp hastalığı ile sıkı bir ilişki içindedir. Uyku apnesi ölümcül olabilir. Kalp damar sistemi hastalığına bağlı ölümlerin pek çoğundan uyku apnesi sorumludur. Uyku apne sendromunun belirtileri arasında: (daha&helliip;)

12 yıl önce

Uyku nedir?Uykunun evreleri nelerdir ? Ortalama olarak yaşamımızın üçte birini uykuda harcamaktayız - diğer aktivitelerde harcadığımızdan daha fazla bir zaman. Kendimizi iyi hissetmemiz için gerekli ve hayati bir şey olan uykunun bu kadar çok bölümünün halen bir bilinmeyen olması merak uyandırıcıdır. Son 50 yılda (daha&helliip;)

12 yıl önce

Uykusuzluk bir hastalıkmıdır Uykusuzluğun birçok kez geçici bir durum olmadığı, bir tür hastalık olduğunu söyleyen uzmanlar, bundan kurtulmak için bakın neler öneriyorlar. Uykusuzluğun birçok kez geçici bir durum olmadığı, bir tür hastalık olduğu bildirildi. (daha&helliip;)

12 yıl önce

UYKU HASTALARI HASTALIKLARINA DİKKAT! Uyku hastalıkları, hastanın uykusu sırasında ya da uyumak istediğinde ortaya çıkan klinik durumlardır. Bugün seksenden fazla uyku hastalığı varlığını ve bunlardan bazılarının görülme sıklığının diğerlerine oranla daha fazla olduğunu biliyoruz. (daha&helliip;)

Yukarı Çık