Zehirlenme çeşitleri

9 yıl önce

1. Mantar Zehirlenmesi Nasıl Oluşur? Doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucunda gelişen ve ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir. Mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görülür. Ülkemizde doğal alanlarda yetişen zehirli mantarların da bulunduğu unutulmamalıdır. 2. Mantar Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? Zehirlenme belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine...

12 yıl önce

Kurşun zehirlenmesi nedir Kurşun zehirlenmesi nedir Kurşun borular içinden daimi olarak geçen sular da zehirlenmelere sebep olur. Kurşun zehirlenmesi diş etlerinde kurşun çizgisi adı verilen mavi lekelerin belirmesi ile kronik zehirlenme halinde kendini gösterir. Ani kurşun zehirlenmesi için 1 – 2 kurşun alınması yeterlidir. Böyle durumlarda (daha&helliip;)

12 yıl önce

Koli zehirlenmesi nedir Koli zehirlenmesi nedir Bağırsaklarda normal olarak bulunan koli bakterisi uygun şartları bulduğunda besin zehirlenmelerine sebep olur. Özellikle koli zehirlenmeleri süt çocuklarında ishal şeklinde görülür. Koli kendiliğinden ince bağırsakta çoğalır ve çocuğun içtiği sütü ekşiterek asit meydana getirir. Asit ise bağırsağı tahriş ederek bulantı, kusma ve ishal yapar. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Streptokok zehirlenmesi nedir Streptokok zehirlenmesi nedir Mide ve bağırsak bozukluklarının sebep olduğu gıda zehirlenmesidir. Yemekten sonra 5–18 saat sonra zehirlenme belirtileri görülmeye başlar. Zehirlenme belirtisi stafilokoklardan olan zehirlenmelere oranla daha hafiftir. Hafif bir bulantı ve ishal görülür. Zehirlenmenin etkisi 1–2 gün içinde tamamen geçer. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Arsenik zehirlenmesi nedir Arsenik zehirlenmesi nedir Tabiatta arsenik çok yaygındır. Pek çok kimyasal maddelerin ve ilâçların yapımında yer alır. Ayrıca yiyecek konulan kapların içini kaplamak için kullanılan kalayın terkibinde de arsenik vardır. Arsenik zehirlenmesi sırasında sindirim bozuklukları, polinevritmer ve deri bozuklukları görülür. Arsenik zehirlenmeleri daha ziyade tarım ilâçlarının yanlış kullanılmaları sonucu görülür. (daha&helliip;)

12 yıl önce

İyot zehirlenmesi nedir İyot zehirlenmesi nedir iyot3 – 4 gram iyot veya 20 -30 gram tentürdiyot öldürücü etki yapar. Ancak, iyot veya tentürdiyot alınır alınmaz kusturucu etki gösterdiğinden çoğu defa zehirlenme ölüme yol açmaz. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Proteus zehirlenmesi nedir Proteus zehirlenmesi nedir Proteus adı verilen bakteriler, salmonellalar gibi insan ve hayvanların bağırsak ve safra keseleri içinde hiçbir etki yapmadan bulunurlar. Ancak hayvan ya da insan yorulduğu veya hastalandığı zaman bu mikroplar gaita (dışkı) ile dışarıya atılarak etrafa bulaşır. (daha&helliip;)

12 yıl önce

BESİN ZEHİRLENMESİ NEDİR NELER YAPMALIYIZ BESİN ZEHİRLENMESİ NEDİR NELER YAPMALIYIZ Yiyecek ve içeceklerin saklanması, hazırlanma ve sunulma aşamalarında uygun sağlık koşullarının olmaması, besin zehirlenmelerinin önemli bir sorun haline gelmesine yol açıyor. Süt ve süt ürünleri, kremalı yiyecekler, tavuk mamülleri, mayonezli, yumurtalı yiyecekler, pişirilip uygun koşullarda saklanmayan etler, deniz ürünleri, bozulma riski en yüksek gıdalar arasında yer alıyor. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Besin zehirlenmelerine en çok maruz kalan gruplar ve Bulaşma kaynakları Besin zehirlenmelerine en çok maruz kalan gruplar ve Bulaşma kaynakları Bağışıklık sistemi hastalığı geçirenler ya da bağışıklık sistemi zayıf kişiler Organ nakli operasyonu geçirmiş olanlar Hamile bayanlar Genç çocuklar, yaşlılar (daha&helliip;)

12 yıl önce

Campylobacter nedir Campylobacter nedir En iyi bilinen enfeksiyon ishal nedenidir. Her yıl 120-360 kişi Amerika da bu nedenle ölmektedir. İyi pişmemiş tavuk eti, pastörize edilmemiş süt ve işlenmemiş su hastalığın yayılmasını sağlar. İnsan dışkısında haftalarca bulunabildiği için özellikle ortak kullanılan tuvaletlerde elden ele temasla ve bebek bezi değişim kabinlerinde bulaşma nedenli insanlara kolaylıkla geçebilir. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Toxoplasma gondii nedir Toxoplasma gondii nedir Paraziter bir protozoa dır. Etkilenmiş yetişkin insanlarda genelde sadece ishal olabilir. Hamile bayanlar bu etkeni alırlarsa bebeği de bu mikroorganizmadan etkilenir. Özellikle hamile bayanlarda birinci derece enfekte düşük nedenidir. cenin de beyinde kalıcı izler bırakabilir. Bağışıklı sistemi (daha&helliip;)

12 yıl önce

Cryptosporidium parvum nedir Cryptosporidium parvum nedir Haftalarca sulu ishale neden olan bir protozoadır. Çocuklar daha çok etkilenir. Bağışıklık sistemi problemi olanlarda ölümcül olabilir. Bulaşmış içme suyu ve meyve sularından insanlara sindirim yolu ile geçebilirler. Hastalık etkenini taşıyan memeli hayvanların dışkılarında bu mikroorganizma (daha&helliip;)

12 yıl önce

Norwalk virüsü nedir Norwalk virüsü nedir Gastrointestinal sistem hastalığıdır. Sulu ishale neden olur. Bu mikroorganizmanın yarattığı şiddetli ishaller sonucu hastanın su tuz dengesi tamamen bozulabilir ve deride kuruma ile başlayan dehidratasyon halini alabilir. Bu virüs yıkanmamış sebze ve meyvelerde bulunması yüksek ihtimaldir. Sebze ve meyvelerinizi bol su ile yıkamalısınız. Belirtileri kendinizde yaşıyorsanız mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

12 yıl önce

Botalizm Zehirlenmesi nedir Botalizm Zehirlenmesi nedir Genellikle evde yapılan konservelerde üreme gösteren bir bakteridir. Oksijensiz ortamda yaşayabilen bu organizma konserveler içerisinde oksijensiz olarak konserve içerisinde kolaylıkla yaşayabilir. Zehirlenme belirtileri ishal, kusma, karın ağrısına ek olarak bilinç kaybı, konuşma ve görme bozuklukları gibi nörolojik belirtileri de vardır. Çocuklar, yaşlılar da hayati tehlikeye neden olur. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Zehirlenme Nedir ? Zehirlenme Belirtileri; İnsan Vücuduna Zararlı maddelerin oral (sindirim), solunum, cilt ve enjeksiyonlar yolu ile girmesi zehirlenmelere yol açar. İlaç ve kimyasal maddelerin farklı amaç doğrultusunda alınmaları sonucu oluşan zehirlenmeler hastanede, evde, işyerlerinde, alışveriş ya da eğlence merkezlerinde veya herhangi bir yerde, çeşitli maddelerle ve farklı şekillerde ortaya çıkabilirler.

12 yıl önce

Zehirlenme Belirtileri ve tanısı nasıl konur Belirti ve Bulgular (Zehirlenme Vakaları) Zehirlenme Belirtisi; Ağız yolu ile olan zehirlenmelerde ilk belirti gastrointestinal sistemin iritasyonuna bağlıdır. Ağız, boğaz ve midede yanma, bulantı, kusma, ishal olarak kendini gösterir. İlacın emilimine bağlı olarak solukluk, siyanoz, filiform nabız, konvülsiyon, şok ve koma gözlenebilir. Başlangıçta hastanın belirti vermemesi durumun ciddi olmadığını düşündürmemelidir. Öldürücü doz almış ve henüz belirti...

12 yıl önce

Başlıca Zehir Cesitleri Nelerdir Solunum yoluyla zehirlenmeye yol açan etkenler (Zehirlenme Nedenleri) Çeşitli Gazların, spreylerin ve dumanların evde, endüstri ve tarım alanlarında sık kullanılması ve/veya bunların solunması, araba eksozundan ya da sobadan yanan odun veya kömürden oluşan karbonmonoksit gazı, amonyak, klor, buharlaşan likit kimyasal maddeler, böcekler öldürücülerdir. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Zehirlenmelerde Yaralıya Müdahale nasıl olmalıdır Zehirlenen kişiyi bazen toksik çevreden çı­kartmak, çok daha çabuk ve etkili olabilir. Kişi çok ağırsa, yerde sürükleyerek de dışarı çekebilirsiniz. Dikkat! Havayla daha az veya çok oran­da karıştıkları takdirde, bazı gazlar infilak edebilir. Her türlü patlama tehlikesini orta­dan kaldırmak için, kazaen veya bilinçli ola­rak, en ufak bir kıvılcım çıkartabilecek jest­lerden kaçının: Elektrik düğmelerinin çevril­mesi, kapı zili, yanar...

Yukarı Çık