Sahib-i tertib kaza namazını nasıl kılar

namazzhacettSahib-i tertib kaza namazını nasıl kılar

Örneğin tertip sahibi kimse, sabah, öğle, ikindi ve akşamı kazaya bırakırsa ve bunları sırasıyla eda etmeden yatsıyı kılarsa, yatsı namazı bozuluyor. Bu hususta hadis-i şerifte şöyle buyruluyor: “Kim bir farz namazı kılmayı unutsa, imamla başka bir namaza durmuşken hatırlasa, o namazını imamla kılsın, namazını bitirince, unuttuğunu kaza etsin. Sonra imamla kıldığını da iade etsin.”

Hendek Savaşı’nda, harbin şiddetinden ötürü Müslümanlar, öğle, ikindi ve akşam namazlarını kılamayıp kazaya bırakır. Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) sırasıyla önce kazaya bırakılan namazları kıldırır, sonra da içinde bulundukları vaktin namazını eda eder. Bundan dolayı Şafiî mezhebi dışındaki diğer üç mezhebe göre, üzerinde beş veya daha az vakit kaza namazı bulunan kişinin bunları hem kendi içinde sırasına göre hem de yeni farz olan namazı eda etmeden önce tertip üzere kılması gerekir.

Tertip düşebilir mi?

Tertip, üç durumda düşer:

1. Kazaya kalan namazların sayısının vitir dışında altı vakit ve daha fazla olması.

2. Vaktin hem kaza hem de vakit namazı kılmaya yetmeyecek kadar sıkışık ve dar olması.

3. Vakit namazının kılınışı sırasında kazâya kalmış namazı olduğunun hatırlanmaması.

Tertip düştükten sonra, kaza için belirli bir vakit kalmaz; mekruh vakitler dışında istediği zamanda kaza namazı kılınabilir. Mekruh vakitlere girmemesi şartıyla, sabah namazından ve ikindi namazından sonra da kaza kılınabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık