Saunanın İnsan Sağlığına Yararları

Saunanın İnsan Sağlığına Yararları

Saunanın insan sağlığına olumlu yönde birçok etkisi vardır. Romatizmadan uyku bozukluğuna, gerginlikten depresif sıkıntılara kadar birçok konuda sağlığımız ile ilgili problemlere karşı iyileştirici etki gösteren sauna, bugün birçok sağlık uzmanı tarafından kabul görmektedir.

Günün stresinden ve sorunlarından sıyrılıp sıcak, nemli ve ahşap bir oda içerisinde terleyerek ve gevşeyerek dinlenmenizi ve rahatlamanızı sağlayan bir sağlık kabinidir. Yararları eski çağlardan beri insanlar tarafından bilinmektedir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Saunanın yararları

Sauna ile metabolizmanın çalışması hızlanır ve terleme için enerji gerekeceğinden bir sauna seansında yaklaşık 300 kalori yakılmış olur. Bu miktar 3-4 km koşmakla aynı değerdedir.
Fazla yağların eritilmesini sağlar, zayıflatıcı etkisi vardır.
İnsan vücuduna genç ve taze bir görünüm kazandırır. Deri üzerindeki gözeneklerin açılması ile derinin üst tabakasındaki ölü hücreler dışarı atılmış olur.
Vücudunuzu toksinlerden ve ölü hücrelerden terleme yoluyla arındırır.
Kasları yumuşatıp gevşetir. Böylece günlük yaşantınızdaki stresi ve beyin yorgunluğunu azaltır.
Buhar OdasıKas ve eklem ağrılarında tedaviye yardımcı olur.
Stres ve beyin yorgunluğunu giderir. Sinir sistemini rahatlatarak vücuda zindelik kazandırır. Vücutta fazlalaşan elektrik yükünü atarak rahatlık verir.
Grip ve nezle gibi enfeksiyonlarda iyileşme sürecini hızlandırır.
Uyku bozukluğu, gerginlik gibi depresif sorunların giderilmesine katkı sağlar.
Düzenli sauna kullanımı kireçlenme, romatizma, selülit gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici yönde büyük katkı sağlar.
Programlı sauna banyoları solunum yollarının düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Saunadan hemen sonra insan kendini yeniden doğmuş gibi hisseder. İnsanı dinlendirir, bedensel ve ruhsal olarak rahatlatır ve mutlu kılar.

Saunalar binlerce yıllık bir kültüre sahip olup insan sağlığına faydaları çok eski çağlardan beri insanlar tarafından bilinmektedir. Kullanımı ile vücudumuzda oluşan terleme birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelmekte ve hatta bazı insanlar sauna banyosunu doktor tavsiyesi ile kullanmaktadırlar.

Bütün bu faydalarının yanından saunada fazla kalmak da sıkıntılara yol açabilmektedir. Keyif ve sağlık dolu bir aktivite sonrasında sıkıntı yaşamamak için içeride kaldığımız süreye dikkat etmek çok akıllıca olacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık