Şövale Nasıl Kullanılır

Şövale Nasıl Kullanılır

Şövale, yağlı boya, kara kalem, desen çalışması ve benzeri birçok resim çalışması için kullanılabilmektedir. Birçok kişi tarafından genellikle yanlış telaffuz edilmektedir. Şövale kelimesi Fransızca “Chevalet” kelimesinden gelmektedir ve şövale olarak okunmaktadır. Resim yapan kişiye oturuş ve çizim açısından konfor sağlayan bir resim sehpasıdır.

Piyasada kullanım amacına göre, masa üstü şövale, stüdyo tipi şövale, üç ayak şövale, kır tipi şövale, üstad şövale, çantalı şövale gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Masa tipi şövaleler, masa ya da yüksek bir zemin üzerinde çalışma sağlayacak şekilde tasarlandıklarından dolayı kısa boyludur ve ayakları yere paralel olarak uzanmaktadır. Atölye tipi şövalyeler ise üç ya da dört ayak üzerinde durabilecek şekilde tasarlanmışlardır ve kullanacak kişinin boyuna göre uzunlukları değişmektedir. Kır tipi ve çantalı şövaleler, taşıması kolay olması için katlanabilir şekilde portatif ve hafif bir malzemeden yapılır. Şövaleler çoğunlukla ahşap malzemeden yapılmaktadır fakat metal malzemeden yapılanları da mevcuttur. Şövalelerin ölçüleri, kullanılacak olan mekana ve çalışmanın türüne göre değişebilir. Örneğin; usta ressamlar büyük ölçüde üretilmiş üstad şövale kullanırken, yeni başlayanlara genellikle masa üstü şövale önerilmektedir.

Şövalenin boyları, kullanacak olan kişiye göre de farklılık göstermektedir. Yani şövale kişiye özel olarak alınmalıdır. Yanlış şövale seçimi oturuş bozukluğuna sebep olabilmektedir. Bu sebeple şövale satın almadan önce mutlaka denenmelidir. Şövale almadan önce bir sandalye alıp önüne oturup denemelisiniz. Rahat bir şekilde çizim yapıp yapamayacağınızı kontrol etmelisiniz. Şövalenin ayaklarının açısını artırıp ya da azaltarak, resim çalışılacak olan yüzeyin, yani üzerine konulan altlığın, eğimi ayarlanabilir. Ayrıca şövalenin üst kısmında üzerine koyulacak olan altlık ve kağıdın sabit kalmasını sağlayan vidalı bir aparat bulunmaktadır. Bu aparat hareket ayak üzerinde dikey olarak hareket edebilmektedir. Yapılacak olan tuvalin ya da kağıdın boyutuna göre yukarı veya aşağı olarak hareket ettirilebilir. Tuvali alttan tuttuğu kısımda, resim kalemlerinin ve boyaların koyulabileceği raf şeklinde bir bölümü bulunmaktadır. Daha üst modellerinde bu raflar daha çok ve kullanımı kolaylaştıracak şekillerde tasarlanmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık