Spiral takılı iken gebe kalınırsa ne olur

Spiral takılı iken gebe kalınırsa ne olur

Spiral takılı bir kadın gebe kalırsa, dış gebelik olasılığı öbür kadınlara göre biraz daha çoktur. Bunun iki türlü yorumu olabilir. Genellikle dış gebelik olasılığı 120’yle 200’de 1’dir.

Spiralin bulunuşu genellikle döllenmiş yumurtanın rahimde yerleşmesini önler, fakat fallop kanalında yerleşmesini etkilemeyebilir.

Bu yüzden spiral rahimdeki gebeliklerin çoğunu önlerken, rahim dışı gebelikleri önlemez. Ayrıca spiral yumurtalık kanalı iltihaplarım kolaylaştırdığından, yumurtanın fallop kanalından aşağıya inmesi, kanaldaki iltihap tarafından önlenebilir.

Bunun sonucu olarak bir dış gebelik meydana gelebilir. Spiral kullanan kadına bu olasılıklar anlatılmış ve adet gecikmesine karşı kendisi uyarılmış olmalıdır, özellikle bu gecikme tek yanlı ağrıyla birlikteyse daha da dikkatli olmalıdır.

Böyle bir durumda hemen doktora başvurmalıdır. Spiral kullanan kadında normal gebelik olursa, normal sürede normal bir doğum yapma ve ne kendinde, ne de çocukta bir yan etki bulunmaması olasılığı yüzde elli kadardır. Spiral takanların hemen hemen yarısında rahim içi gebelik düşükle sonuçlanır.

Spiral kullananlarda bir hayli septik, yani mikrop kapmış düşük olur; bunların bir bölümünde septisemi denilen, mikrobun kanla yayıldığı şiddetli enfeksiyon, septik şok, hatta ölüm görülür.

Septik düşük, özellikle Dalkon Kalkanı kullananlarda olur; bu belki de aletin özel biçimine ve onun vajinadaki ipliklerinin enfeksiyonu yukarıya daha kolaylıkla taşımasına bağlıdır.

Öbür koruyucu aletlerde de şiddetli enfeksiyonlara, hatta mikrobik düşüklere bağlı ölüme ilişkin vakalar bildirilmiştir, fakat bunların oranı daha azdır. Koruyucu alet takıldığı halde gebe kalan 1000 kadından 15’i mikrobik düşük sonunda ölmektedir.

Kadın gebe kalır kalmaz rahimdeki koruyucu aletin çıkarılması salık erilmektedir. Rahimde koruyucu aletin bulunduğu bir gebelikte döllenmiş yumurta genellikle rahimde aletin daha yukarısında yerleşmektedir.

Bu nedenle rahimdeki alet gebeliğin gelişmesini aksatmadan, genellikle kolayca çıkarılabilir.

Vajinada iplikler görülebiliyorsa, bu özellikle doğrudur, iplikler gözükmüyorsa, spiralin narkoz altında çıkarılması ve bu işin belki de gebeliğin sona erdirilmesiyle birlikte yapılması gerekebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık