Süt izni toplu olarak kullanılabilir mi

Süt izni toplu olarak kullanılabilir mi

Doğum sonrasında kadın sigortalılara sağlanan en önemli haklardan birisi süt izni. Peki anneler istemeleri halinde süt iznini toplu olarak kullanabilirler mi?

SORU:2016 Mart ayında doğum yaptım ve doğum iznim bitmek üzere, doğum iznim bittikten sonra tekrar çalışmaya başlayacağım süt iznimi kullanmak istesem hergün ayrı ayrı değil de toplu olarak kullanabilirmiyim ve süt parasını nasıl alacağım

Süt İzni Günde Bir Buçuk Saat

CEVAP:Kadın işçilere 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilmesi gerekiyor. İşverenin bu izni vermeme gibi bir inisiyatifi yok. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirleyebiliyor. Ayrıca bu süre günlük çalışma süresinden sayılıyor.
Çocuğun bulunduğu yerin işyerine uzak olması durumunda anne süt iznini kullanma hakkını işin bitiminde işyerinden bir buçuk saat önce ayrılarak veya öğle arası dinlenmesi ile birleştirerek kullanabiliyor.

Toplu İzin Mümkün mü?

Süt izni, İş Kanunu’nda açıkça belirtildiği üzere her gün için bir buçuk saat şeklinde kullandırılıyor. Dolayısıyla işvereniniz eğer bu şekilde kullanmanızı isterse buna uymak zorundasınız. Yani süt iznini toplu olarak kullanmak gibi yasal bir hakkınız bulunmuyor.

Ancak işvereninizden süt izninizi toplu olarak kullanmayı talep eder ve işvereniniz de bu talebi kabul ederse toplu olarak izin kullanmanız da mümkün. Kısacası buradaki inisiyatif tamamen işverene ait. Eğer işveren kabul etmezse mecburen günde bir buçuk saat şeklinde süt izni kullanmanız gerekiyor.

Süt Parası 122 TL

Bir işçinin süt parası, yasal ismiyle emzirme ödeneği alınabilmesi için, doğumdan önceki bir yıl içinde SGK’ya en az 120 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor.
Prim şartının sağlanması halinde işçi anne emzirme ödeneği alabiliyor. 2016 yılı için ödenen emzirme ödeneği tutarı 122 TL.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın emzirme ödeneği ödeniyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık