Ticari Alacak Sigortası Nedir

Ticari Alacak Sigortası Nedir, Nasıl Çalışır

Ticari sigorta türleri arasında son yıllarda dünya ile birlikte yeni yeni yer almaya başlayan ve küçük ve orta büyüklükteki işletmeler başta olmak üzere birçok şirketin avantajlı olarak değerlendirdiği Ticari Alacak Sigortası, Türkiye’de de pek çok sigorta şirketleri tarafından sunulmaya başlandı.

Sigorta başvurusu yapmak isteyen ve sigorta teminatları ile sigorta fiyatları arasında karşılaştırmalar yapan işletmeler için bu sigorta ürünü ile ilgili detaylı bilgileri birdunyabilgi.org olarak derledik.

Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Peki en özet ifadelerle, ticari alacak sigortası nedir?

Ticari alacak sigortası, küresel anlamda “Credit Insurance” ismiyle anılan ve ticari faaliyet göstermekte olan sigortalı tüzel kişilerin belirli durumlarda alacaklarından doğan zararları karşılamaya yarayan bir sigorta türüdür. Bu durumlar şöyle özetlenebilir: Belirli vadeler ile kendi müşterilerine/ alıcılarına sundukları kredili satışlarının sonucunda tahsil edilememiş alacakların, alıcıların iflas etmesi ya da bir şekilde nakit zorluğuna düşmeleri durumunda yahut temerrü durumlarında alıcı için sigortacı tarafından belirlenen tutarlar dahilinde ve söz konusu edilmiş muafiyet üstünde kalan kısmının teminatını sunar.

Yalnızca bir sigorta seçeneği olmayıp başka hizmetleri de sunan Alacak Sigortası, şu hizmetleri de verir:

  • Müşterilerin iflas ve temerrüt durumunlarında teminat olarak tazminat verir.
  • Risk danışmanlığı ile müşterilerin risk analizlerini ve kontrollerini sağlat.
  • Kontrollü büyüme sürecini yönetmek için yeni pazarlar ve müşterilere güvenli şekilde satışlarınızın artmasını sağlar.
  • Tahsilat hizmeti ile tahsilat problemlerinizi tazminattan önce tahsilat yöntemi ile çözer.

Alacak Sigortası Teminatları

Alacak sigortası teminatları arasına giren durumlar, kredili satış ve kredili hizmet işlemlerinde;

  • Alıcının iflas etmesi
  • Alıcının tüzel kişi olduğu durumlarda borçlarını ödeyememesi gerekçesi ile tasfiye kararının alınması
  • Borçlarının ödenesi hakkında bir mahkeme ya da yetkili bir resmi kurum/kuruluş tarafından tüm borçluları ilgilendiren kısıtlayıcı bir karar alınması
  • Borçların ödenmesi aşamasında acze düşmesinin belgelenmesi ya da bu durumun sigortacı tarafından kabul edilebilecek bir başka biçimde ispatlanması ile uygulanan icra takibinin sonuçsuz kalması
  • Borçları için konkordato ilan etmesi ve yasal anlamda belirtilen durumlarla aynı değerde görülen durumların sonucunda, satışlarının tamamını veya bir kısmını alamaması sebebiyle doğan ekonomik zararlar
  • Sözleşme olması şartıyla bu durumların haricinde müşterinin sözleşmede karar verilen şartlarla mal veya hizmet bedelini ödememesi gibi durumların tamamı teminat alına alınıyor.

Alacak Sigortası Nasıl Çalışır?

Peki, sürecin işlemesi açısından alacak sigortası nasıl çalışır? Bu soruyla ilgili bilgileri şöyle listeleyebiliriz:

Alacak sigortası süresi de diğer sigortalar gibi bir yıllık süreleri kapsadığı için bir yıllık ciro üzerinden yapılıyor. Şirketlerin bu bir yıl içerisinde yapacağı kredili satışlar içerisinde yer alacak olan peşin satışlar, kamuya satışlar, banka teminatlı satışlar, şahıslara yapılan ve grup firmalarına yapılan satışlar çıkarılıyor. Bazı hallerde müşteri yapısına göre satılan ürünler, satış mecrası ve biçimleri de ayrıştırıcı olabilir.

Sigortalanabilir ciro” adı verilen ve yukarıdaki kriterler çıkarılarak belirlenen bu tutar içerisindeki tüm alıcılar, alacak sigortası limiti kapsamına katılır ve bir alıcı için limit alınmaması veya istenmemesi, sigortalanabilir cironun belirlenmesi aşamasında hesaplanmamışsa, söz konusu müşteri için prim ödenmemesini sağlamıyor. Alıcıya limit alınmadıysa, alıcı ödeme yapamadığında tazminat istenemiyor.

Alıcı limiti hesaplama işlemi, sigorta sahibinin alıcısına yaptığı ya da yapacağı satışın aylık satış vadesi ile çarpılarak bulunur. Örneğin; müşterinize 20000 TL aylık satışınız varsa ve vadeniz de 2 ay ise; en az 60000 TL limit istemeniz gerekiyor.

Alacak Sigortası Kredi Teminatı Olabiliyor

Bu yıla kadar söz konusu olmayan bu uygulama 2015 ile birlikte yürürlüğe girdi. Ticari alacak sigortası sahibi olan şirketler, ticari kredi başvurusu yapacakları zaman alıcılarına yaptıkları alacak sigortası poliçesini teminat olarak kullanabiliyor artık. Bu sayede alacak sigortasının avantajlarına bir yenisi daha eklenmiş oluyor.

 

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık