Tırnak Kırılması Neden Olur Nasıl Önlenir

Tırnak Kırılması Neden Olur Nasıl Önlenir

Kadınların önemli bir aksesuarı niteliğinde olan tırnakların kırılması kadınlar için bir kabus niteliğinde. Peki tırnak kırılması neden olur?

Kadınların önemli bir aksesuarı niteliğinde olan tırnakların kırılması kadınlar için bir kabus niteliğinde. Peki tırnak kırılması neden olur?

Tıpkı saç kırılmaları gibi tırnak kırılmaları da sağlık sebeplerinden dolayı gerçekleşir. Bu nedenle tırnak kırılmalarını önlemek için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sağlıklı beslenme vücudumuzun diğer organlarını olduğu gibi tırnaklarımızı da besler ve güçlendirir.

Tırnak kırılmasına genel olarak belirli kalsiyumların eksikliği neden olur. Bu noktada özellikle A ve C vitamini içeren besinleri almamız gerekmektedir. Bununla beraber vücuttaki su eksikliği de tırnakların zayıflık sebebidir. Günde en az 8 bardak su içerek tırnak sağlığımızda katkıda bulunabiliriz.

Fazla uzatılan tırnakların temizlenmediği taktirde kırılması gayet doğaldır. Bu nedenle tırnaklar en az haftada bir kesilmeli yada törpülenmelidir. Fazla kimyasal kullanılması da tırnakların direncini düşürür. Bu nedenle aseton kullanımı da sınırlı olmalıdır.

Tırnak kırılmasını önlemek için tırnakları güçlendirmeye yönelik bir yol izlenmeli. Sağlıklı beslenmenin yanında evde yapabileceğiniz bir karışımla tırnaklarınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Bir tas ılık suyun içine bir tatlı kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı tuz, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı sirke koyduktan sonra ellerinizi bu suyun içinde tutabildiğiniz kadar tutun.

tirnak-bakimiBu uygulamayı düzenli olarak her akşam yapmaya devam ettiğiniz takdirde tırnaklarınız çok güçlendirecektir. Ayrıca ‘Tırnaklarım daha çabuk nasıl uzar?’ sorusunun yanıtını da bu karışımla almış olacaksınız.

Tırnaklarınızı badem yağı ve limon suyu ile ovun. Bu formülün ölçülerini artırıp ayaklarınız için de uygulayabilirsiniz.

Tarif edildiği şekilde yapacağınız uygulamalar sayesinde tırnaklarınız güçlenecek ve kırılmaları önlenmiş olacaktır.

Tırnaklarda bir çok hastalık meydana gelir. Bunlardan en önemlileri tırnak mantarları, tırnak batmalar ve tırnak kırılmaları olarak sayılabilir. Tırnaklardaki beyaz lekeler ise tam olarak, hastalık kabul edilemez. Bilimsel olarak lökoniki olarak isimlendirilen bu durum genel olarak hafif bir seyirdir. Nadiren de olsa ciddi durumlara işaret edebilir.

Çoğu kimse tırnaklardaki beyaz lekeleri vitaminsiz kalmakla ilişkilendirir. Oysa bu lekelerin vitamin eksikliği ile ilgisi yoktur. Tırnaklardaki beyaz lekelerin oluşmasındaki ana neden çinko eksikliğidir. Çinko tırnak lekelerinin yanı sıra bağışıklık sistemi zayıflıklarından kaynaklanan hastalıklar, yaraların geç iyileşmesi, sancılı adet, sivilce, büyüme ve gelişme gerilikleri ve kısırlık gibi çeşitli problemre de yol açmaktadır. Bu nedenle tırnaklardaki beyaz lekeler ciddiye alınarak doktora başvurulmalı.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Tırnak Kırılması Neden Olur Nasıl Önlenir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık