Trigliserid Nedir,Trigliseridler Nasıl Oluşur

,

Trigliserid, yağ asidi ve gliserolün birleşmesiyle oluşan doğal yağlar olarak tanımlanabilir. Diğer bir değişle; bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir.

Bitkisel kaynaklı olanlar (doymamış yağlar) oda sıcaklığında sıvı, hayvansal kaynaklı olanlar (doymuş yağlar) ise katı halde bulunurlar.

Trigliseridler, vücudumuzda besin ve enerjinin depo şeklidir.

Kanımızda bulunan trigliseridler, yiyeceklerle alındığı gibi vücudumuz tarafından da yapılmaktadır.

Trigliseridler nasıl oluşur?

Oluşumları günlük enerji ihtiyacının karşılanmasından sonra geriye kalan maddelerin depolanması şeklinde gerçekleşir. Karaciğer bölgesinde üretilmekte olan trigliseridler, bağırsağın emdiği besinlerin esterleşmesi (yağlaşması) sonucunda meydana gelir.

Trigliseridler, vücuda alınan ancak yakılamayan besinlerin fazlalarından, organların etrafında ve deri altında biriktirilerek oluşturulurlar. Oluşum yeri karaciğer olan bu trigliseridler, bağırsaktan emilen sindirilmiş besin maddelerinin esterleşmesi yani yağlaşması ile oluşmaktadırlar.

Trigliseridlerin Vücudumuzdaki Görevleri :

* Vücudun enerji ihtiyacını karşılarlar.

* Trigliseridler, kan yoğunluğunu dengede tutarak tansiyonu stabil tutmaya yardımcı olurlar.

* Deri altında bulunan trigliseridler vücut ısısın dengesini sağlarlar

* Organlardaki trigliseridler, organlarımızı dışarıdan alınacak darbelere karşı korur.

* Yağda eriyebilen ve A, D, E, K vitamini olarak adlandırılan vitaminlerin eksiklikleri durumunda, trigliseridler devreye girer ve vücudun direncini artırarak hasta olunmasını önlerler.

* Vücudun savunma sistemini yani bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler.

* Hücre zarlarının yapılarına da katılabilen trigliseridler, hücre içine besin alınmasını sağlayarak vücudun beslenmesini sağlarlar.

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşürülür? Trigliserid Yüksekliğini Düşürmek için Ne Yapmak Gerekir?

Hastalıkların tanısı için kullanılan trigliserid, doğal yağlardan meydana gelen bir maddedir. Bu maddeyi 3 yağ asidi ve 1 gliserolün oluşmaktadır. Hem bitkisel hem de hayvansal olabilmektedir. Bitkisel olan trigliseridler oda sıcaklığında sıvı halde bulunurken, hayvansal olanlar katı durumda var olurlar.

Trigliseridler, vücudumuzda besin ve enerji deposu olarak bulunurlar. Vücudumuza aldığımız besinlerin fazlalıklarından oluşan bu trigliseridlerin yani yağların oluşma yerleri ise, organların yüzeyleri ve etrafları ile deri altıdır.

Normal trigliserid değeri 200 mg/dl altıdır. Eğer, trigliserid değeri 200 mg/dl nin üstü ise, tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Niye derseniz, damarlarda plak oluşumu ve tıkanma oluşacağından kalp krizi ve felç kaçınılmaz olabilir. Hele ki, trigliserid değeri, 500 mg/dl geçince damar sertliği, 1000 mg/dl yi geçmesi halinde ise, pankreas bezi iltihaplanması bile söz konusu olabilir.

Trigliseridin yüksek olması genetik olabileceği gibi, obezite, şeker hastalığı, çok fazla kalori alımı, alkol kullanımı veya tiroid bezinin az çalışması gibi sebepler de trigliserid değerini yükseltebilir. Bunların dışında; doğum kontrol hapları, idrar söktürücü ilaçlar, bazı kalp ilaçları ile steroidler gibi bazı ilaçlar da trigliseridi yükseltebilir.

Trigliserid yüksekliği veya fazlalığı nasıl düşürülür? Trigliserid yüksekliğini düşürmek için ne yapmak gerekir?

Hayat tarzınızı değiştirin.

Hayat tarzı değişikliğinden kasıt; günlük fiziksel aktivitenizi artırmaktır. Evden işe, işten eve tarzında olan yaşamınıza hareket katmak, spor yapmaktır. Hiçbir şey yapamıyorsanız yürüyüş yapabilirsiniz. En azından arabanızı uzağa park ederek yürüyüş mesafenizi artırabilir veya birkaç durak ileriden otobüse binebilirsiniz. Azar azar bu şekilde başlayarak zamanla yürüyüş sürenizi uzatabilirsiniz. Her gün yarım saatten az olmamak şartıyla yapacağınız yürüyüşlerin bile etkili olacağını görebilirsiniz.

Diyet yapın.

Yağ, un ve şekerden kısıtlı beslenme ise vücudunuza gerektiğinden fazla alınan kaloriyi azaltacaktır. Böylece vücutta trigliserit yapılmayacak ve depolanmayacaktır. Ancak diyet yapılırken aşırıya kaçılmamalı, kısa sürede aşırı kilo verdirici diyetler yapılmamalıdır. Yaptığınız diyet dengeli olmalı, vücudunuza mutlaka almanız gereken maddeleri kısıtlamamalıdır. Yapılacak sağlıklı bir diyet sonucu trigliserit düzeyleriniz azalacaktır.

Doktorun önerdiği ilacı kullanın.

Öncelikle diyet, egzersiz gibi önlemlerle kan yağlarının düzeyinin düşürülmesi tercih ediliyor olsa da bazı durumlarda ilaç kullanımı da gerekebilir. Buna doktorunuz karar verecektir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Trigliserid Nedir,Trigliseridler Nasıl Oluşur Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık