TSE Belgesi Nasıl Alınır

TSE Belgesi Nasıl Alınır

Kısaltması TSE olan Türk Standartları Enstitüsü ülke içinde üretilen ürünlerde ve hizmetlerde belirli standartlar ortaya koyarak üretilen ürünlerde ya da hizmetlerde kaliteyi artırmayı hedefler. Bu belgeye sahip firma TSE tarafından belirlenen kriterlere uygun üretim yaptığını ispatlamış olur.

TSE (Türk Standartları Enstitüsü) her türlü mamul, ürün, hizmet ve usullere standart belirlemek amacıyla oluşturulmuş bir korumdur. Amacı ülkemizin rekabet gücünü artırarak ulusal ve uluslararası alanda ticaretini kolaylaştırmaktır. TSE belgesine sahip olmanın avantajlarından bazıları tüketici gözünde güvenin sağlanması, güvenli ürün olduğunun garantisinin verilmiş olması, ürünün pazara ulaşmasının kolaylaşması olarak sıralanabilir.

Üzerinde TSE yazısı olan ürün uygun standart ve şartlar altında üretilen bir ürün olduğunun göstergesidir. Üzerinde TSE logosu olmayan ürün TSE standartlarında belirtilen şartları yerine getiren bir firma tarafından üretilmediğinden tüketici gözünde ve pazarda rekabet gücünün olmadığı anlamını taşır. Ayrıca TSE belgesi üreticiden tüketiciye ekonomik hayata bir takım standartlar ve düzen getirdiğinden milli kalkınma ve kaliteli yaşama etkisi yadsınamaz.

TSE belgesi için gerekli evraklar

Başvuru sahibi firmanın yasal statüsünü gösteren noter tasdikli belge
Başvuru sahibi firmanın temsil ya da imza yetkisi bulunan kişi ya da kişilerin noter tasdikli imza sirküleri
Marka tescil belgesi (ürün ya da ambalajı üzerinde kullanıldığı şekilde)
Başvuru sahibi kuruluş ile üretici kuruluş farklı ise aralarında yapılan sözleşme

Başvurunun gerekli evrakların tamamlanarak yapılmasının ardından TSE yetkililerince başvuru yapılan ürün ya da firma incelenir.

TSE belgelendirme işlemi:

Üretim yeri incelemesi, üretim yerinde kalite kontrol yeteneği ve bunların devamlılığını garanti altına alan bir sisteminin kurulup kurulmadığının tespiti,
TSE standardında belirtilen muayene ve deneylerin yapılması şeklindedir.

Muayene ve denetim sonuçlarının uygun olması durumunda geçerlilik süresi bir (1) yıl olan TSE uygunluk belgesi verilir. Noter huzurunda yapılan sözleşme ile firma belgesini alır. Süre sonunda yapılan incelmelerde üretim yeri ve üretilen ürünlerde yapılan kontrollerde olumsuzluk çıkmazsa belge süresi uzatılır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar Karton Bardak dedi ki:

    Yararlı bilgiler için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz

Yukarı Çık