AİLE

11 yıl önce

Gençlerin para isteklerini nasıl karşılamalısınız işte tavsiyeler? Abur cubur, sinema, video oyunları, okul aktiviteleri, kurslar, geziler gibi gençlerin hemen hemen her isteği paraya dayanıyor. Bütçeniz iyiyse bunlar karşılamanızda herhangi bir probleminiz olmaz. Ancak, birçok aile gibi bütçeniz sınırlıysa isteklerini karşılamadığınız için çocuklarınızla aranız açılabilir. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Unutkanlığa karşı yorum yapın vazgeçmeyin Fatih Üniversitesi Hastanesi'nin Yaşama Sanatı adlı dergisindeki 'Modern Çağın Sorunu: Unutkanlık' başlıklı makalede, unutkanlığa karşı çözüm önerileri sunuluyor. Prof. Dr. Atilla İlhan ve Dr. Kebiret Gültop imzalı makalede yer alan tavsiyelerden bazıları şöyle: (daha&helliip;)

11 yıl önce

'Süper kadın' sendromunun belirtileri Üstlendiği tüm rolleri en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışır. Sorumluluklarını yerine getirirken agresif bir tutum sergiler. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Evlilik korkusu nedir sebepleri nelerdir Evlilik korkusu, kişinin çevresinde ve ailesinde yaşadığı olumsuz evlilik örneklerinden edindiği bilgiler doğrultusunda yaşadığı bir korkudur. Ayrıca psikolojik olarak yaşanan bir bağlanma korkusu olabilir. Bunu aşmak için önyargısız yaklaşım sergilemeli, fedakâr olunmalı, paylaşımcılığı öğrenmeli, bencillikten uzak durmalıdır. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Yalan söylemenin zararlarını çocuklara hikâyelerle anlatın Dikkatli bir anne-baba çocuğun hayal ürünü mü, yoksa gerçek şeyler mi söylediğini kolayca anlar. Bazı küçük yalanlar görmezden gelinip, yalanın yanlışlığının çocuğa gösterilmesi ve tekrarlamaması için dolaylı şekilde tedbir alınabilir. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Şimdiki Çocuklar karıncadan bile korkuyor Bir nesil öncesinin eline alıp oynadığı karıncalardan şimdiki çocuklar korkuyor; uğur böceğine dokunamıyor, inek 'mö'leyince annesinin arkasına saklanıyor. Ahşap merdivenlerden telaşla ve düşe kalka çıkan çocuk "baaaabaaa" diye bağırır. Yıllardır görmediği köylüleriyle hasbihal eden baba, herkes gibi meraklanır. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Yaz aylarında bebek bakımı hakkında bilgi Yaz mevsiminde annelerin, bebeklerin sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Bu dönemde giyimine özen göstermeli; isilik, yaz ishali gibi hastalıklardan korumak için önlemler alınmalı. Ayrıca çocuklar, güneşten alacakları D vitamininden de mahrum bırakılmamalı. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Babalık Testi Nedir Ve Nerede Yaptırılır Babalık testi çocuktan şüphe eden kişilerin başvurduğu bir testtir. Babalık testleri DNA analizi yapmakta olan laboratuarlarda yapılmaktadır. Bu laboratuarlarda annelik, babalık yada akrabalık tesbiti yapıldığı gibi aynı zamanda kan, kemik, kıl, sperm ve idar gibi (daha&helliip;)

11 yıl önce

Çocuklardaki korku için ne yapmalıyız 'Çabuk uyu, köpek gelir', 'seni polis amca hapse atar', 'doktor amca iğne yapar' gibi sözleri anneler sıkça söyler. Anneler çocukları ayrıca 'baban işten gelsin seni söyleyeceğim' diyerek babayla da korkutur. 'Yaramaz çocuklara araba çarpar' diyen bir anne, (daha&helliip;)

11 yıl önce

Evde temizlik ürünü nasıl yapılır Ev ekonomisi uzmanlarına göre evde basit yöntemlerle elde edilecek ürünler, reklamlarda tanıtılan pahalı temizleyicilerin yerini tutabilir. Mesela sirke. Asitli yapısı sayesinde mikrop öldürücü özelliğe sahip. Aynı zamanda bulaşıklardaki yağı da parçalıyor. Öte yandan ayna ve camlar için eşsiz bir parlatıcı. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Annesiz insan yalnızdır..Üstümüzdeki şefkatli bir çift gözün adıdır; Anne Bahar bir anne gibi sıcak gülümseyişle geldi. Kışa, ayaza çamura inat sürdü filizlerini. Renk renk cümbüşüyle hayata ahenk kattı. Anne ve bahar. Birbiriyle özdeş bu iki kavram sevginin renkleriyle bezenirler. Anneler, bahar buketleri gibi hoş kokularla bizi sarmalarken, bahar ''anne kalbi'' kadar bereketli ve özverilidir. Anne, hayatın dişil öğesidir....

11 yıl önce

Özgüvenli çocuk yetiştirmek için 6 yol 1 - Çocuğunuzun kendini ifade etmesine müsaade edin, çocuğunuzu dinleyin, fikri önemli olmasa da onu duyun. "Sen bu konu hakkında ne düşünüyorsun?" diye sorun. Fikirleri ve düşünceleri önemsenen ve sorulan çocuk zamanla anne ve babasını da dinlemeyi ve duymayı öğrenecek, onların fikirlerini önemseyecektir. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Evliliklerde problemler nasıl çözülmeli ?Nasıl Çözmelisiniz işte öneriler Her evlilikte küçük sorunların yaşanabileceğini ve bu durumun hayatın sonu olmadığını kabul edin. Eşiniz sizin köleniz ya da hizmetliniz değildir. Eşinize karşı kötülükleri yazan kalem değil, silgi gibi olun. Eşinize sevginizi her fırsatta gösterin. Her sözden, her hareketten bir mana çıkarıp hayatınızı zindan etmeyin. Kavgalar bütün evliliklerde yaşanan kaçınılmaz bir sorundur. Önemli olan her iki...

11 yıl önce

Eşinizi nasıl mum gibi yaparsınız merakmı ediyorsunuz? Kadın, arkadaşına "Kocamı şöyle bir mum gibi yapamadım." diye dert yanıyordu. Arkadaşı derin bir 'ah' çekerek mırıldandı: "Kim kocasını mum gibi yapabilmiş ki?" Kocalar veya hanımlar şekilden şekile sokulan bir mum gibi olursa evlilikler kurtulur mu, dersiniz? Eşler mutlu olur, ailelerdeki problemler biter mi? 'Bitmez' cevaplarını duyar gibiyim. Öyleyse eşleri muma çevirmeyi bir kenara bırakıp...

11 yıl önce

Bir soruşturma dolayısıyla,Atatürk'ün başardığı işlerden Vasıf Çınar söz açmıştı. Kendisine Sordu: -Sizin en büyük eseriniz hangisidir? Atatürk'ün kısa cevabı şu olmuştu: -Benim yaptığım işler,biri ötekine bağlı gerekli olan işlerdir.Fakat,bana yaptıklarımdan değil, Yapacaklarımdan söz edin

11 yıl önce

Erkekler için ebeveyn olmaya giden yol temelde toplum tarafından “İşte anne. Ve sen de gururlu baba olmalısın!” şeklinde kabul görüyor. Toplumun bu gibi beklentileri, en iyi niyetli babanın bile gelişmekte olan çocuğuyla kişisel ve sürekli bir bağ kurma çabası içinde takdir edilmediğini, ihmal edildiğini ve boşa uğraştığını hissetmesine neden olabilir. Annelerine fazlasıyla bağlı, babasız büyüyen genç erkekler, umutsuzca hem cinsleri tarafından...

11 yıl önce

1- Ne düşünüyorsun? Kadının duymak istediği doğru cevap "Senin ne kadar güzel, zarif, entellektüel, zeki, düşünceli olduğunu ve seninle karşılaştığım için ne kadar şanslı olduğumu"... Erkeğin söylemek isteyebileceği yanıtlar "Futbol, ne kadar şişman olduğunu, şu kızın senden daha güzel olduğunu, öldüğünde parayı nasıl harcayacağımı" olabilir. Ancak erkekler genel olarak demek istediği "Eğer bilmeni isteseydim düşünmek yerine seninle konuşuyor olurdum"... 2- Bana aşık mısın? Kadının...

11 yıl önce

AİLE VE GEÇİM SIKINTISI 1. En büyük güç içimizde Eşler arasındaki mutluluğu sarsan faktörlerden birisi de, “parasal yetersizlikler"dir. Ev ihtiyaçlarının karşılanmasından eşinizin isteklerini yerine getirmeye, çocukların eğitiminden sizin moralinize kadar birçok konuda paranın etkili olduğu inkâr edilemez. Belki de her yola başvurduğunuzu düşünüyorsunuz. Mesele hiç de öyle değil. Bir kere siz, içinizdeki müthiş güç ve muhteşem cesaretle sıra dağlar gibi derde...

Yukarı Çık