Varisella zoster virüsü nedir nasıl tedavi edilir

Varisella zoster virüsü nedir nasıl tedavi edilir

Varicella zoster virüsü

Varisella zoster virüsü (VZV) insanları enfekte ettiği bilinen sekiz grup Herpes virüsünden birisidir. Genellikle çocuklarda suçiçeğine, yetişkinlerde Herpes zoster (zona) hastalığına neden olur.[1] “Su çiçeği virüsü, zona virüsü, İnsan Herpes Virüsü tip 3 (HHV-3), virüsü” gibi birçok isimlendirmesi vardır.

suçiçeği hastalığı oluşturur ki bu hastalığın komplikasyonları sonucu nadiren ensefalit ya da zatürre de görülür. Suçiçeğinin klinik belirtileri kaybolmuş olsa bile VZV enfekte kişinin sinir sisteminde özellikle trigeminal ve dorsal kök gangliyonlarında atıl olarak kalır (virüs latensi). [2] Vakaların yaklaşık % 10-20 sinde VZV, bu kişilerin sonraki yaşamlarında reaktive olur ve zona olarak bilinen hastalığı oluşturur.

Tedavi

Virüs özellikle sodyum hipoklorit içeren dezenfektanlara çok duyarlıdır. İnsanlarda suçiçeği için asiklovir, zona için , kullanılır. , de tedavide kullanılır.

Varisella zoster nasıl bir hastalıktır?

Varisella zoster virüsüne bağlı gelişen ve genelde tam olarak düzelen bir hastalıktır. Ciltte döküntünün görülür. Bazen diğer bir çok organı etkileyebilir. Genelde hafif seyretmesine rağmen bazen öldürücü olacak şekilde ağır seyredebilir. Varisella zoster bazen mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Varisella zoster ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Varisella zoster iyi bir şekilde tedavi edilmelidir.

Varisella zoster nedenleri nelerdir?

Varisella zoster virüsünün başkasından bulaşması sonucu oluşur. Bu nedenle bulaşıcı bir hastalık olduğu için Varisella zoster olan kişiden iyileşinceye kadar uzak durulmalıdır.

Varisella zoster tanısı nasıl konulur?

Varisella zoster tanısı fizik muayene, hikaye, tipik döküntüler, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Varisella zoster tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. .fizik muayene ve tipik cilt lezyonlarının görülmesi gibi tanı yöntemleri Varisella zoster tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Bazen Özellikle çocuklarda tüm testlere ve muayeneye rağmen kesin Varisella zoster tanısı koymak oldukça zor olabilir.

Varisella zoster tedavisi nasıl olur ?

Çocuklarda semptomatik tedavi verilir. Ateş için parasetamol, Kaşıntı için Antihistaminik gibi ilaçlar yetelidir. Komplikasyonlar tedavi edilir (pnömoni vb). Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar ve doğumdan 5 gün önce ya da 4 gün sonrası arasında suçiçeği başlayan annenin bebeğine de asiklovir kullanılabilir. Kanser hastaları, yenidoğan ve gebelerde aşı + VZIG kullanılabilir. Aşı temastan sonraki ilk 72 saatte etkilidir. Varisella-zoster imünnglobulin (VZIG) Temastan sonraki ilk 96 saatte etkilidir. Pnömoni, hepatit, trombositopeni ve ensefalopatisi olan her hastaya İV yoldan asiklovir vakit kaybedilmeden verilmelidir. ** Yapılan çalışmalar sağlıklı çocuklarda, adölesanlarda ve erişkinlerde ilk lezyonun ortaya çıktıktan sonraki 24 saat içinde oral asiklovir tedavisinin semptomların derecesini hafiflettiğini söyleyen yayınlar vardır.

** Bir çok virus hastalığında olduğu gibi su çiceği enfeksiyonu da erişkinlerde daha ağır seyreder.

Varisella zoster geç tedavi edilirse Varisella zoster olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Varisella zoster olan kişi bu hastalığı hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Varisella zoster virüsü nedir nasıl tedavi edilir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık