Yangın Tesisatı Döşenmesinin püf noktaları

Yangın Tesisatı Döşenmesinin püf noktaları

Yangın tesisatı döşenmesi, yangın söndürme sistemlerinde istenen verimliliğin sağlanabilmesi için son derece dikkat edilmesi gereken uygulamalardır. Bir binada yangın tesisatının bulunması; yapım aşamasında pratik kullanılabilirliği, yangın anında yeterli basınç ve debide su verebilmesi gibi faktörler dikkate alınmamışsa yeterli olmayacaktır. Yangın tesisatının istenen oranda etkili olması için yapımından önce ve sonra bazı noktalara son derece dikkat edilmelidir. Bu yazımızda yangın tesisatı döşenmesi hakkında püf noktalara değineceğiz.

– Yangın tesisatı su tesisatından ayrı olarak galvanizli ya da siyah çelik borular kullanılarak yapılmalıdır.

– Boruların mümkün olduğunca düz ve kısa olmasına özen gösterilmelidir.

– Yangın dolaplarının montajı için en kolay ulaşılabilecek yerler seçilmelidir. Özellikle merdiven boşlukları ve kapı girişleri bunun için uygun yerlerdir. Yangın dolaplarının kolona bağlantı boruları olabildiğince kısa bağlanmalıdır.

– Yangın kolonunun altında yangın tesisatını ayıran ve her zaman açık durumda kalması için mühürlenmiş bir vana ve bir tersinmez vana bulunmalıdır. Vana, açık olduğu rahatça görülsün diye yükselen milli türden seçilmelidir. Ancak kumanda ettiği tesisat bölümü işe yaramaz hale geldiğinde ya da bakım durumlarında kapatılabilir.

– Tesisatın en üstünde, borulardaki havanın boşaltılmasını sağlayan otomatik havalık bulunmalıdır. Havalık gerektiğinde boruların boşaltılmasını da kolaylaştıracaktır.

1– Boru güzergahı, darbe alıp aşınabileceği veya elektriksel tehlikelerin bulunduğu alanlardan geçirilmemelidir.

– Boru bağlantı biçimi, dişli bağlantı, flanşlı bağlantı, kaynaklı bağlantı ya da kelepçeli yivli bağlantı çeşitleri kullanılarak yapılmalıdır.

– Borunun türü ve bağlantı biçimi ne olursa olsun, standartların gerektirdiği işletme basıncına dayanıklı olmalıdır.

– Borular kesinlikle kendi ağırlıklarını taşımamalıdır. Duvar, tavan, yapı taşıyıcı elemanlarına veya özel olarak yapılmış konsollara, boru askılarına, sehpalara sabitlenmelidir.

– Boru içlerinde keten, inşaat artığı ve metal artıkları gibi maddelerin kalmamasına dikkat edilmelidir. Bu artıklar yangın tesisatında tıkanıklıklara yol açabilir.

Bir binada bulunan yangın tesisatının beklenen oranda verimli olabilmesi için değindiğimiz bu noktalara son derece dikkat etmek gerekmektedir. Yangın tesisatı yapımında ve sonrasında bakımı için kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilirse tesisatın verimi ve güveni konusunda en ufak bir şüpheye düşülmez.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık