Yurt Dışında Ucuz Tatil Nasıl Yapılır

Yurt Dışında Ucuz Tatil Nasıl Yapılır

Tüm yıl çalışan, okuyan, yorulan kişiler ya da çeşitli programlarla yurt dışına çıkmanın hayalini kuranlar, aynı zamanda seyahatlerinin olabilecek en ucuz şekilde geçmesini isterler. Farklı lezzetleri denemek, farklı insanları, kültürleri, sosyal ve ekonomik hayatı tanımak, yurt dışı gezisiyle mümkündür. Bireysel olsun olmasın, yurt dışında ucuza tatil, birkaç unsuru göz önünde bulundurarak kolaylıkla yapılabilir.

TUR İLE SEYAHAT
Uğraşmak istemeyen, biraz da işin kolayına kaçan kişiler, tur ile seyahat etmek istemektedir. Genellikle aracı şirketlerin sunduğu hazır paketleri satın alan kişiler, yurt dışında ucuza seyahat etmek için kış ve sonbaharı tercih etmeli, paketleri önceden almalı ve mümkünse vize istemeyen ülkeleri seçmelidir. Bu şekilde fark edilir derecede ucuza yurt dışı tecrübesi yaşayabilirler.

BİREYSEL SEYAHAT
Sırt çantasını, bavulunu, haritasını ve birkaç temel eşyasını alan kişilerin yaptığı, planlama ve işlemlerin tamamen kişiye ait olduğu bireysel seyahat, tur ile seyahate göre çok daha avantajlı, cep dostudur.

ROTA BELİRLEMEK
Rotanızı öncelikle vize istemeyen ülkelere çevirin. Genellikle vize işlem ücreti, ulaşım bedelleri ve vergiler, cebinizi yakabilmektedir. Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna, Sırbistan, Romanya, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan gibi ülkeler genel olarak vize sorunu çıkartmamakta ve mesafe olarak yakın, hayat pahalılığı oldukça düşük olduğundan turist bütçe dostlarıdır.

SEYAHAT
Ucuz olarak seyahatte, Interrail ve uçak seyahatleri en mantıklı olanlardır. Interrail, ‘’global pass’’ gibi programlarla ucuza tren seyahatleri sunmaktadır. Uçak rezervasyonları, 4-5 ay öncesinden yapılırsa oldukça makul hale gelmektedir. Püf noktası olarak, aktarmalı uçmak ve bagaj ağırlığına dikkat etmek oldukça önemlidir.

KONAKLAMA
Kesinlikle oteller ve pansiyonlardan yurt dışında uzak durun. En ucuzları bile ilave vergi alabilmektedir. Ucuz olarak kapatmak için, öncelikli tercihiniz hosteller olmalıdır. Alternatif yollar olarak internette konaklamalı değişim programı, ev temizliği karşılığı ücretsiz kalmak gibi programları tercih edebilir, tatil bütçenizi büyük oranda rahatlatabilirsiniz. Bir diğer seçenek de kamp yapmaktır, tamamen kişi tercihine kalmıştır.

YEME İÇME
Özellikle Norveç, İsveç, İsviçre vb. ülkelerde, hayat pahalılığı ucuz bir tatil hedefleyen kişinin cüzdanındaki tüm paraya mal olabilmektedir. Bunun yerine ülkeye gitmeden, ton balığı fasülye gibi konserve ürünler, domates ve paketli gıdalar, makarna, pirinç gibi ürünleri yanınızda götürebilirsiniz. Ayrıca gittiğiniz ülkede turist magneti, yüksek fiyatlarla satış yapan yerler yerine, yerel halka danışarak en ucuz nerede yiyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

GEZİ, ALIŞVERİŞ
Bir turistin en büyük düşmanı, şüphesiz ki taksicilerdir. Taksi yerine mümkünse yürümek, mümkün değilse de toplu taşıma araçlarını kullanın. Gezeceğiniz müze, sanat evlerinin internet rezervasyon ya da özel günlerdeki ücretsiz açılışlarını kaçırmayın. Şehir gezmek için de bahşiş usülü, gönüllü olarak çalışan ‘’Free Guide Tour (ücretsiz şehir turları)’’ kesinlikle denemeye değerdir. Alışverişlerinizi ise kesinlikle yerel dükkan ve mağazalardan, mümkünse pazarlık yaparak yapmaya çalışmak, ucuz ve keyifli bir tatilin anahtarlarından olacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık