Zika Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir

Zika Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir

Hayatımıza yeni girse de aslında Zika, 1947’den beri tüm dünyanın bildiği bir virüstü aslında. İlk olarak 1947 yılında Uganda’da malta humması taramaları sırasında Rhesus cinsi maymunlarda rastlantısal olarak izole edildi. Bundan yıllar sonra, 1956’da Tanzanya’da ilk olarak insanda raslandı. Salgın olarak ise Afrika’da baş gösteren Zika virüs, daha sonra Amerika, Asya ve Pasifik’e de sıçradı.Bu kısa tarihçeden sonra vidüs hakkında ‘hayati’ bilgiler paylaşalım.

Flavivirüs ailesinden olan Zika, Aedes türü sineklerin ısırması ile bulaşır. Sinek tarafından ısırıldıktan ne kadar sonra belirtilerin ortaya çıktığı tam bilinmemekle beraber birkaç günlük kuluçka dönemi olduğu düşünülmekte. Diğer tropikal enfeksiyon hastalıklarından ayırtedilemeyecek kadar benzer belirtiler gösterir.

BELİRTİLERİ NELER?

Ateş, ciltte kızarıklık, konjonktivit (gözde kızarıklıkla belirgin göz enfeksiyonu), kas-eklem ağrıları ve halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtiler genelde hafif ve özel bir tedavi gerektirmeksizin 2-7 gün içerisinde geçer. İlk kez insanlarda tespit edildiğinden beri zaman zaman salgınlar halinde ortaya çıkan bu virüsün nörolojik etkileri de Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilmiştir.

Günümüzde ise özellikle Brezilya’da çokça mikrosefalik bebek doğması üzerine zika virüs yeniden dünya gündemine oturdu. Anne karnında Zika virüsle enfekte olan bebeklerde mikrosefali ve zeka geriliği görüldüğü bildirilmesi üzerine Dünya Sağlık Örgütü “zika virüsün mikrosefali yapabileceği gibi başka nedenlerin de araştırılması gerektiği, bu durumun sadece zika virüs nedeniyle olmayabileceğini” deklare etti.

Tüm bu spekülasyonlar içerisinde herseye rağmen Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde gebe veya gebelik düşünen kadınların endişe ve paniği devam etmekte. Tüm diğer salgınlar gibi bu enfeksiyon salgını da herkesi paniğe sokmak yerine bilinçli ve soğukkanlı hareket edilmesini gerektirmekte.

AŞISI YOK, YAPILACAK TEK ŞEY KORUNMAK

Zika virüsün neden olduğu enfeksiyonun özel bir tedavisi ve aşısı olmadığından ilk yapılacak şey korunmadır. Korunma yolu ise virüsün bulaşma yolu olan sineklerden korunmak için; gerekli ilaçlamanın yapılması, fiziksel bariyer oluşturması açısından vücüdun açık renkli giysilerle tamamen kapatılması, vücuda sinek kovucu solüsyonlar sürülmesi, sineklerin yaygın olduğu bölgelerde cibinlik kullanımı önem arz etmektedir. Ülkemizde mevsimsel olarak sineklerin yoğun olmadığını da hesaba katarsak güney yarımküreyi kasıp kavuran bu salgın ve paniğin yeri olmadığını görebiliriz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Zika Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık